Gimnazjaliści na Litwie Drukuj
26.04.2007.

W dniach 16-20 kwietnia 2007r. sześcioosobowa grupa młodzieży z Gimnazjum w Ciechanowcu gościła na Litwie. Wyjazd ten był konsekwencją nawiązanej przed pięcioma laty przez p. dyrektor Cecylię Szmurło współpracy z jedną ze szkół litewskich rejonu kiejdańskiego. Młodzież i jej opiekunowie – p. Halina Leszczyńska i p. Bogumiła Rusiniak – zostali bardzo serdecznie przyjęci przez Akademską Szkołę Średnią, Oddział ZPL „Lauda”, Szkółkę Języka Polskiego w Akademii oraz Oddział ZPL w Kownie.
   
Nasi gimnazjaliści czterokrotnie wystąpili przed publicznością w Kiejdanach, Datnowie, Akademii i Kownie z programem patriotycznym, którego najważniejszym punktem wydawał się być – sugerując się wzruszeniem widzów – nasz narodowy taniec „Polonez”. Z „Polonezem” uczniowie odwiedzili także starszych wiekiem rodaków, występując przy ich domach, na placach i trawie. Widząc niejedną łzę w oczach tych ludzi, nie mieli wątpliwości, że sprawili swoim występem wielką radość, a ze spotkania uczynili święto, którego długo nie zapomną obie strony – zarówno występujący, jak i odbiorcy. Młodzi artyści wystąpili m.in. w domu Leonii Tijunieliene w Kiejdanach, Rajmondy Prascieniene w Datnowie, Reginy Gutauskiene w Kiejdanach. 

Młodzież wzięła również udział w spotkaniach z miejscowymi Polakami oraz w konferencji poświęconej zdrowemu stylowi życia, zorganizowanej w Akademskiej Szkole Średniej. Pod opieką prezesa Stowarzyszenia Polaków Kiejdan p. Ireny Duchowskiej zwiedziła pałac Komarów w Bejsagole, Górę Krzyży pod Szawlami, Kiejdany, Datnów, Akademię, Podbrzeż o. Stanisława, Szetejnie Cz. Miłosza, Kowno i Wilno. 

Bogaty program tego pobytu, zakwaterowanie w miejscowych rodzinach i ogromna życzliwość ludzi, których spotkali, to dla naszych uczniów bardzo ważna lekcja… geografii, historii, patriotyzmu…, tolerancji, otwartości na innych ludzi i inne kultury, ciekawości świata…, integracji, współdziałania, empatii… . A przede wszystkim lekcja umiejętności przełamywania granic, które zamiast wzbogacać różnorodnością, mogą dzielić…

 

                                                    

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu


Gimnazjaliści na Litwie

Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl