Program
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Drukuj
30.04.2007.

XVIII- wieczna Rzeczpospolita Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich i największym krajem w Europie, teraz osłabiona m.in. nadużywaniem liberum veto oraz I rozbiorem (1772) dojrzała do podjęcia poważnych reform.
   
Okazja ku temu nadarzyła się w czasie obrad sejmu zebranego w 1788 roku, którego prace zostały przedłużone o dwa lata – stąd nazwa, pod którą przeszedł do historii: Sejm Czteroletni. Druga nazwa - Sejm Wielki , wzięła się z tego, że sejm obradował w podwójnym składzie. 

3 maja 1791 roku Sejm Rzeczypospolitej przyjął, w atmosferze zamachu stanu, Ustawę Rządową, nazwaną później Konstytucją 3 Maja. Konstytucja została formalnie wpisana do akt grodzkich Warszawy 5 maja 1791 i od tego momentu faktycznie weszła w życie. Została obalona w 1792 roku przez konfederację targowicką popieraną przez Rosję.

Mimo rozbiorów, pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. 

Dzień 3 maja już w 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto to było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. Ponownie zostało przywrócone w 1990 jako Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Uroczyste obchody Święta odbędą się w Ciechanowcu 3 Maja, lecz już 27 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika odbyła się uroczysta Akademia, na której obecni byli Burmistrz Ciechanowca, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Ciechanowiec, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Inscenizację opowiadającą historię Konstytucji 3 Maja przygotowali uczniowie czterech klas – III b i c, V a i b oraz zespół Akwarelki.

 
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl