III Zajazd Wysokomazowiecki - Szlachty historia na żywo Drukuj
12.06.2007.

10 czerwca na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyła się już po raz trzeci impreza kulturalno – rozrywkowa z cyklu „Zajazd Wysokomazowiecki – Szlachty historia na żywo”. Celem przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Starostwo wysokomazowieckie i Muzeum Rolnictwa im. ks K. Kluka w Ciechanowcu jest zaprezentowanie tradycji, obyczajów i historii polskiego zaścianka szlacheckiego.

W tym roku znowu przenieśliśmy się w Złoty Wiek szlachty, zaprezentowano szereg ciekawych pokazów (m.in. fechtunku, mody, strzelania z broni palnej, tańców szlacheckich i dworskich), występów, konkursów dla publiczności oraz inscenizacji o charakterze historycznym. Główną atrakcją tegorocznego festynu był wymarsz wojsk ks. Janusza Radziwiłła na Kozaków z powstania Chmielnickiego. Pułk Kozaków Regestrowych z Kijowa zaprezentował tradycyjne stroje, broń, musztrę i stoczył walkę z polską szlachtą.

W przeddzień „Kozackiej Zasadzki”, czyli 9 czerwca odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dziedzictwo Kulturowe Szlachty, a Turystyka” pod patronatem Starostwa Wysokomazowieckiego, poświęcona dziedzictwu kulturowemu szlachty białoruskiej, ukraińskiej i polskiej. W dyskusji wzięli udział naukowcy z całego kraju i z zagranicy.

Trzeci Zajazd Wysokomazowiecki zakończyła inscenizacja "Zemsty" Aleksandra hr. Fredry w wykonaniu teatru "Parabuch" z Warszawy.

 
III Zajazd Wysokomazowiecki – Szlachty historia na żywo


 

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl