Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu Drukuj

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w CiechanowcuPubliczna Szkoła Powszechna zorganizowana została po pierwszej wojnie światowej w 1919 roku. Szkoła posiadała 4 klasy i mieściła się w 2 budynkach: po szkole ewangelickiej niemieckiej przy ulicy Kościuszki oraz przy ulicy Mickiewicza. W czasie komasacji gruntów staraniem kierownictwa szkoły i burmistrza wydzielono z dawnej ziemi cerkiewnej plac pod nową szkołę i w roku szkolnym 1925/26 rozpoczęto budowę. Szkoła została oddana do użytku dopiero w roku 1930 i nazwana została Szkołą Powszechną im. ks. Krzysztofa Kluka.

W 1939 roku z powodu bombardowań Ciechanowca, które trwały od pierwszych dni wojny, szkoła została otwarta dopiero w dniu 11 października, na polecenie okupacyjnych władz radzieckich. Uczono według dawnego programu za wyjątkiem historii, geografii politycznej i religii.

W 1940 roku Szkoła Powszechna została przemianowana na Polską Niepełną Szkołę Średnią, dyrektorem szkoły został mianowany Rosjanin, zwolniono niektórych polskich nauczycieli, na ich miejsce przyjęto innych. Obok szkoły polskiej utworzono rosyjską. Po zajęciu Ciechanowca przez Niemców w 1941 roku utworzono tylko klasę I i II. Po 1,5 roku, kiedy szkołę tę zamknięto, nauczyciele rozpoczęli tajne nauczanie.

Po wyzwoleniu już we wrześniu 1944 roku otwarto w Ciechanowcu pełną 7 klasową Szkołę Powszechną. Ponieważ bardzo szybko okazało się, że w szkole jest zbyt mało miejsca, w roku 1958 uruchomiono filię szkoły przy ul. Kuczyńskiej, w której mieściły się 4 klasy.

W dniu 8 lutego 1967 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu szkoły podstawowej. Uroczyste otwarcie odbyło się 6 października 1968 roku. 6 maja 1971 roku szkoła otrzymała imię Mikołaja Kopernika, a 1 września 1971 roku sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ciechanowca. Budynek szkoły rozbudowano w 1986 roku.

Obecnie w skład kompleksu szkolnego wchodzą: budynek dydaktyczny z częścią administracyjno-żywieniową, aulą oraz dwie sale gimnastyczne z siłownią. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli pozostają 24 pracownie przedmiotowe, sala komputerowa, świetlica, oraz gabinety: lekarski i pedagoga szkolnego. W szkole funkcjonuje Szkolne Centrum Informacji - biblioteka i czytelnia multimedialna z pełnym nowoczesnym wyposażeniem. Redagowana jest „Gazetka Szkolna” i prowadzona Kronika Szkolna.

Dla uczniów chcących rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, nauczyciele prowadzą różnego rodzaju koła przedmiotowe poszerzające wiedzę i zainteresowania oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, gimnastykę korekcyjną.

Odbywają się zajęcia profilaktyczne:
         – w kl. I-III „Radość uczenia się”,
         – w kl. VI „Doskonalenie komunikacji”,
         – „Ćwiczenia relaksacyjno-koncentrujące”

W szkole działają:

         – Sejmik Szkolny - skupiający uczniów w pracy samorządowej
         – Szkolne Zespoły Sportowe – rozgrywane są zawody: w piłce nożnej,
             mini-piłki siatkowej, tenisie stołowym, szachach, biegach przełajowych
             oraz czwórbój lekkoatletyczny.
         – Zespół wokalno-taneczny "Akwarelki"
         – Schola "Anielskie Nutki"
         – ZHP - drużyny zuchowe
         – koła plastyczne
         – kółko różańcowe dzieci

Uczniowie szkoły biorą udział w konkursach:

         – matematycznych: „Alfik”, „Kangur”, „Mistrz Arytmetyki”,
         – humanistycznych: „Alfik”, „Omnibus”, ortograficzny,
         – plastycznych: „Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy”,
             „Szopki bożonarodzeniowe”, „Palmy wielkanocne”.
         – konkurs bezpieczeństwa ruchu drogowego,
         – cykl konkursów "Talenty, talenty".

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
ul. 11 Listopada 5
18-230 Ciechanowiec
tel. 86 277 10 61, 86 277 13 26; fax. 86 277 16 30
www.kopernik.webd.pl

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Rodzina 500+

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl