Dotnuva (Litwa) Drukuj

DotnuvaPodpisana w październiku 2005 roku umowa o Współpracy Partnerskiej sformalizowała trzyletnią współpracę między dotnuvskim i ciechanowieckim gimnazjum, jak również nawiązała m.in. do zacieśniania i rozwijania przyjacielskich stosunków oraz do współpracy w wielu dziedzinach takich jak: infrastruktura, oświata, kultura, turystyka oraz wymiana kontaktów i doświadczeń w pracy samorządowej. 

Nawiązana współpraca umożliwia poznanie polskich i litewskich tradycji narodowych, wymianę grup artystycznych i folklorystycznych, przedstawień teatralnych, organizację wspólnych imprez sportowych oraz współpracę między szkołami w drodze wymiany młodzieży i nauczycieli.

W ramach umowy, przebywała w Ciechanowcu z wizytą w dniach 4-6 stycznia 2006 r. delegacja z Dotnuvy na czele ze starostą Antanasem Alekną. W trakcie wizyty goście zwiedzili Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka, Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, uczestniczyli w otwarciu Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, a także zwiedzili Stację Uzdatniania Wody i Urząd Miejski.
 
Rewizyta miała miejsce już w kwietniu 2006 roku. Kilkuosobowa grupa z ciechanowieckiego gimnazjum przebywała na Litwie, gdzie w tamtejszej Akademskiej Szkole Średniej przedstawiła projekt o Ciechanowcu i polskich tradycjach wielkanocnych. 
 
Dotnuva

Datnów (lit. Dotnuva), miasteczko na Litwie, na Auksztocie, nad rzeką Datnówką. Leży w okręgu kowieńskim, w rejonie kiejdańskim, przy drodze Kiejdany – Szawle (Šiauliai).

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV wieku, od 1372 roku była centrum lokalnej gminy. W XVI wieku w pobliskiej Akademii zbudowano dwór, w którym dzisiaj mieści się Akademia Rolnicza.

W 1637 roku Datnów otrzymał prawa miejskie. W 1636 roku miasteczko wzbogaciło się o kościół, a w 1702 roku o klasztor bernardynów zamknięty przez władze carskie w 1835r. za aktywny udział w powstaniach. Zakonnicy zostali zesłani na Syberię. W 1990 r. w Datnowie został założony klasztor Kapucynów (z inicjatywy wspomnianego o. Stanisława). W klasztorze znajduje się liczna biblioteka oraz muzeum szat liturgicznych. Na rozwój Datnowa wpłynął nie tylko klasztor, ale i dane miasteczku przez króla Stanisława Augusta w 1777 roku pozwolenie na organizację jednego rynku na tydzień i czterech rocznych jarmarków.


Dotnuva
 
« poprzedni artykuł

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl