Program
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ciechanowcu Drukuj
06.05.2008.

                                                       

Byle razem, ramię w ramię,
A wszystko zło się przełamie.
Zapamiętajże narodzie:
"W waśni zguba, siła w zgodzie".

 

 autor nieznany - Trzeci Maja


3 maja 1791 roku – jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, już 2 dni później został ustanowiony dniem świątecznym, ale obchodzony był tylko raz, w 1792 roku. Podczas rozbiorów obchody Święta Konstytucji 3 Maja były zakazane, wznowiono je w II Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej, po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 roku, zostało zniesione i dopiero w 1990 roku przywrócono je jako Święto Narodowe Trzeciego Maja.
   
Mimo tego, że obowiązywała tylko rok, mimo rozbiorów, pamięć o Konstytucji 3 Maja, która była ukoronowaniem wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze, przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa.
   
Tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ciechanowcu upływały pod hasłem: “Byle razem, ramię w ramię, a wszystko zło się przełamie”, które pojawiło się w widowisku przygotowanym przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu i do którego nawiązał burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko w swoim wystąpieniu.
   
W czasie uroczystości – najpierw akademii w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu, potem mszy świętej w intencji Ojczyzny, celebrowanej przez księdza prałata Kazimierza Siekierko w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej – spotkali się przedstawiciele całego naszego społeczeństwa. Kulminacja nastąpiła pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, gdzie delegacje stowarzyszeń i zakładów pracy złożyły kwiaty. Po przemówieniu Burmistrza i występie Orkiestry Dętej COKiS-u, obchody zakończył przejazd wozów bojowych ciechanowieckich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

         Więcej zdjęć...

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ciechanowcu
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl