Uroczystości Bożego Ciała Drukuj
23.05.2008.

 
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana inaczej Bożym Ciałem, przypada zawsze w czwartek 60 dni po Wielkanocy. Procesja ma przypomnieć, że Chrystus jest stale obecny pośród nas pod postacią chleba i wina. Stanowi również publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa – jest Jego adoracją, uwielbieniem i podziękowaniem.
   
Boże Ciało wprowadzono do kalendarza liturgicznego po tym, gdy w 1245 roku Julianna z Cornillon, przeorysza klasztoru augustynianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, miała objawienie zinterpretowane jako potrzeba ustanowienia specjalnego dnia poświęconego uczczeniu Najświętszego Sakramentu. Już rok później biskup Robert ustanowił takie święto dla diecezji w Liege, a w 1264 r. papież Urban IV wprowadził święto Bożego Ciała w całym Kościele. W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało świętowano w 1320 r. w diecezji krakowskiej, na polecenie biskupa Nankera. W 1391 r. papież Bonifacy IX nakazał obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono.
   
W Ciechanowcu uroczystości Bożego Ciała i procesje ulicami miasta, odbyły się w dwóch parafiach: pw.Trójcy Przenajświętszej i pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy.

         Więcej zdjęć...

Uroczystości Bożego Ciała
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl