"Przywróćmy Pamięć" Drukuj
29.05.2008.

 
W Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu odbył się apel podsumowujący realizację projektu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”.
   
W tym roku szkolnym nasze gimnazjum włączyło się w realizację programu „Przywróćmy Pamięć”, którego celem jest odkrywanie wielokulturowej historii lokalnej. W ramach projektu pod hasłem Przedeptane razem ścieżki, kroczymy śladami społeczności żydowskiej, która do czasu II wojny światowej licznie zamieszkiwała tereny naszego miasta i gminy. Poznajemy tradycję i kulturę tej społeczności, próbujemy odtworzyć historię naszej małej ojczyzny.
   
Chcielibyśmy rozpropagować naszą wiedzę wśród młodzieży gimnazjum i mieszkańców miasta, aby pamięć o tak ciekawej i barwnej, wielokulturowej historii Ciechanowca trwała, a młode pokolenie miało świadomość, że tolerancja dla ludzi innych wyznań czy kultur jest niejako wpisana w nasze korzenie.
   
W ramach projektu podjęliśmy szereg działań, które przybliżyły nam dzieje społeczności żydowskiej w Ciechanowcu. Przygotowaliśmy plansze prezentujące pożydowskie budynki w naszym mieście, odtworzyliśmy plan miasta z wyszczególnieniem ulic zamieszkiwanych przez społeczność wyznania mojżeszowego, opracowaliśmy albumy i plakaty przedstawiające różne elementy kultury i religii żydowskiej. Sięgnęliśmy do wywiadów z mieszkańcami naszej gminy, którzy znali Żydów – Polaków na co dzień. Wykonaliśmy makietę synagogi, przygotowaliśmy flagę żydowską. Na różnych lekcjach pogłębialiśmy swoją wiedzę na temat kultury i historii Żydów. Sprzątaliśmy żydowski cmentarz, którym mamy zamiar opiekować się już na stałe, a dzięki ugodzie, na mocy której przekazano naszemu miastu budynek dawnej bożnicy, będziemy mogli wspierać też prace związane z jego renowacją.
   
1 czerwca 2008 roku uczniowie naszego gimnazjum (Anna Niemyjska, Aleksandra Krawczyk i Paweł Lipski) pod opieką pani Elwiry Wyszyńskiej pojadą do Warszawy, gdzie w Synagodze Nożyków wezmą udział w prezentacji podsumowującej tegoroczną edycję programu „Przywróćmy Pamięć”.
   
Wszystkie te działania nie miałyby jednak miejsca, gdyby nie grupa chętnych uczniów i nauczycieli z naszej szkoły, którzy intensywnie pracowali nad realizacją poszczególnych zadań. Ola Krawczyk, Ania Niemyjska, Monika Krasowska, Ola Krysińska i Dominika Uszyńska to sztab główny. Po białostockim szkoleniu regionalnym, dzielnie zamieniały teorię w czyny, pod kierunkiem opiekuna koordynującego projekt, pani Joanny Radziszewskiej oraz pań Bogumiły Rusiniak i Elwiry Wyszyńskiej, współodpowiedzialnych za realizację projektu.
   
Ponadto chcielibyśmy podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy czynnie włączyli się w prace na rzecz projektu, panu Lucjanowi Budlewskiemu za możliwość wykorzystania treści zawartych w Jego pracy magisterskiej (Żydzi w Ciechanowcu w XVIII – XIX wieku) oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu za chęć współpracy z naszą szkołą i powierzenie nam opieki nad cmentarzem.
                                                   

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu


         Więcej zdjęć...

„Przywróćmy Pamięć”
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl