Turecki podjazd zaatakował Ciechanowiec! Drukuj
17.06.2008.

 
Od czterech lat powtarzają się w czerwcu ataki na Ciechanowiec. Po Szwedach, Kozakach i wojskach moskiewskich, w tym roku zaatakowały zagony tureckie, które pragnąc zemścić się za porażkę pod Wiedniem urządziły zasadzkę na króla Jana III Sobieskiego.
   
Uczestnicząc w IV Zajeździe Wysokomazowieckim - historii szlachty na żywo, można było obejrzeć jak prezentowały się w XVII wieku wojska tureckie i cudzoziemskie regimenty służące pod polskim królem oraz poznawać historię i kulturę Tatarów polskich. W salach wystawowych Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka otwarto wystawę “Tatarzy – Muzułmanie na Ziemiach Rzeczpospolitej”. Na czas zajazdu na wygonie stanęła jurta, wokół której kręcili się Tatarzy w strojach z epoki, a na stoisku można było spróbować potraw z kuchni tatarskiej Dżennety Bogdanowicz z Kruszynian.
   
Pospolite ruszenie powiatu wysokomazowieckiego, które przez cały dzień poznawało tajniki XVII-wiecznej musztry i fechtunku, zaznajamiało się z bronią palną i sztuką jeździecką (i z umiejętnością dworskiego tańca i flirtu!) oraz uczyło się szyć z łuku – odparło atak Turków i obroniło króla.
   
Dzielność obrońców została doceniona i nagrodzona premierowym spektaklem “Gwałtu co się dzieje” Aleksandra hr. Fredry, przygotowanym specjalnie dla uczestników IV Zajazdu Wysokomazowieckiego przez Teatr “Parabuch” z Warszawy.

         Więcej zdjęć...

Turecki podjazd zaatakował Ciechanowiec!
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl