Program
"Porozmawiajmy - Europejskie Debaty o Wartościach" Drukuj
30.09.2008.
Logo "Porozmawiajmy - Europejskie Debaty o Wartościach"

               „(…)odmienność, uważana przez niektórych za tak wielkie zagrożenie,
może się stać - dzięki dialogowi opartemu na wzajemnym szacunku
- źródłem głębszego zrozumienia tajemnicy ludzkiego życia.„

Jan Paweł II, Przemówienie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Uczniowie z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu zgłosili swój udział w projekcie "Porozmawiajmy - Europejskie Debaty o Wartościach", którego realizatorem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Poprzez ten projekt Fundacja wraz z uczestniczącymi w nim szkołami włącza się w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.
   
Celem projektu jest popularyzowanie dialogu międzykulturowego i rozmów o wartościach, jako procesie umożliwiającym poprawę umiejętności funkcjonowania w środowisku, w którym współistnieją różne tożsamości kulturowe. Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie przełamią stereotypy przypisywane różnym kulturom i nacjom. Zwalczanie uprzedzeń poprzez poznanie odmiennych kultur i religii ułatwi młodym gimnazjalistom wzajemne poznanie się i szacunek co przełoży się na ich pozytywne relacje z ludźmi spotykanymi poza granicami naszego kraju, jaki i tymi, którzy do Polski przyjeżdżają.
   
Gimnazjaliści w ramach projektu zorganizują i prowadzić będą debaty na temat wartości, wykorzystując do ich formułowania teksty o etyce żydowskiej, teksty kultury, myśli wybitnych postaci z różnych dziedzin oraz samodzielnie poszukując różnorodnych źródeł, które zainspirują dalszą dyskusję. Debaty prowadzone będą także na forum internetowym gimnazjum, znajdującym się pod adresem www.gimnazjum.ciechanowiec.pl
   
Poza włączeniem się w projekt "Porozmawiajmy - Europejskie Debaty o Wartościach" gimnazjaliści już po raz drugi wezmą udział w projekcie edukacyjnym "Przywróćmy Pamięć", którego realizatorem jest również Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Gimnazjaliści będą odkrywać wielokulturową historię Ciechanowca, zbierać informacje i dokumenty związane z obecnością Żydów w Ciechanowcu i regionie, poznawać tradycję i kulturę żydowską oraz przywracać pamięć o wielokulturowym dziedzictwie naszego miasta.

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl