Spotkanie z "Historią Ciechanowca" Drukuj
08.10.2008.

 
W piątkowy wieczór, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego, mieszkańcy Ciechanowca spotkali się z autorem książki „Historia Ciechanowca do 1947 roku”, Norbertem Dariuszem Tomaszewskim.
   
Norbert Dariusz Tomaszewski – historyk, od wielu lat działający w zakresie ochrony i popularyzacji historii i kultury. Jest współautorem monografii Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu (1999), autorem lub współautorem blisko pięćdziesięciu artykułów naukowych, zamieszczanych w: Studiach Łomżyńskich, Roczniku Narodowego Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Kwartalniku Historii Kultury Materialnej, Forum Akademickim, Podlasiu i Zdarzeniach Muzealnych, jak również – blisko stu pięćdziesięciu artykułów prasowych, zamieszczanych na łamach prasy regionalnej i lokalnej. Od 2005 roku redaguje Ciechanowiecki Rocznik Muzealny oraz Pamiętniki Historyczne – wydawnictwa powstające pod patronatem Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu.
   
Zainteresowani historią Ciechanowca mogli posłuchać fragmentów monografii odczytanych przez uczniów ciechanowieckiego gimnazjum. Jednak niewątpliwie punktem kulminacyjnym była dyskusja z Norbertem Tomaszewskim, w trakcie której można było dowiedzieć się o kulisach tworzenia książki począwszy od pierwszych notatek aż po oddanie „rękopisu” do druku.
   
W monografii ujęte zostały zarówno wyniki najnowszych badań nad historią regionu, niedostępne wcześniej dokumenty archiwalne z terenu Litwy, Białorusi i Rosji, niewykorzystane dotąd źródła znajdujące się w polskich archiwach i zbiorach prywatnych oraz opracowaniach polskich, rosyjskich, białoruskich i litewskich. Uwzględniono w niej tematy dotąd pomijane ze względów politycznych (historia kościoła, dzieje Żydów ciechanowieckich, deportacje Polaków w głąb ZSRR w latach 1939 – 1941) oraz pomijane zagadnienia (dzieje handlu, przemysłu, rolnictwa).

    
„Historia Ciechanowca do 1947 roku” jest do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej w Ciechanowcu. Punkt prowadzi również sprzedaż wysyłkową.
Wydawca Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu
Wsparcia finansowego udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
oraz Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu.

         Więcej zdjęć...

Spotkanie z „Historią Ciechanowca”
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl