Adwentowy czas - ligawek czas Drukuj
12.12.2008.

W długie zimowe wieczory słychać w Ciechanowcu dźwięk ligawki, to znak, że nastał czas oczekiwania na przyjście Chrystusa – czas adwentu, a także zapowiedź Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich organizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka.
   
Pierwszy lokalny konkurs odbył się w 1974 roku, a już sześć lat później przekształcono go w Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. Jego inicjatorem był wieloletni dyrektor i współzałożyciel Muzeum Rolnictwa Kazimierz Uszyński, którego imię nosi konkurs od 2006 roku. Ta coroczna adwentowa impreza podtrzymuje dawne tradycje gry na instrumentach pasterskich, a także promuje element regionalnego dziedzictwa w kraju i poza jego granicami.
   
Konkurs rozgrywany jest w kilku kategoriach: gry na ligawce, na trombicie, na bazunie i innych instrumentach pasterskich. Konkursy rozgrywane były w dwóch kategoriach wiekowych - dzieci i dorośli. W tym roku zgłosiło się ponad 100 osób z różnych regionów Polski i zza granicy. Najmłodszym uczestnikiem był 3-letni Filip Łempicki z Łempic, a najstarszym 82-letni Jan Maliszewski z Wieski, który w niedzielę podzielił podium zwycięzcy w kategorii „ligawki – dorośli” z Andrzejem Klejzerowiczem z Ciechanowca. Obydwaj panowie od lat zajmują czołowe miejsca w tym konkursie.
Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach na www.muzeumrolnictwa.pl.
   
Od kilku lat w trakcie Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich organizowany jest koncert zagranicznych zespołów grających ludowe melodie. W tym roku w sobotni wieczór wystąpili: zespół dziecięcy z Kowna, „Bacowskie Trio” ze Słowacji, zespół instrumentalistów z Bułgarii oraz białoruski zespół „Rada”.

 

         Więcej zdjęć...

Adwentowy czas – ligawek czas
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl