Konfederaci barscy w Ciechanowcu - V Zajazd wysokomazowiecki Drukuj
14.07.2009.

Odbywająca się w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka sobotnia sesja popularno-naukowa pt. “Konfederacja barska na Mazowszu i Podlasiu” przybliżyła słuchaczom regionalne wydarzenia z lat 1768-1772 oraz postać marszałka łomżyńskiego Kazimierza Pułaskiego. A w niedzielę wysokomazowieckie oddziały konfederatów barskich stoczyły z okupującymi Rzeczpospolitą wojskami ostatni bój o niepodległość. 

Po pokazach fechtunku, musztry, strzelania z broni palnej, szlacheckich obyczajów i konnych pokazów walki, najmłodsi konfederaci podjęli próbę porwania króla Stanisława Augusta. Niestety, dzięki nieprzeciętnym zdolnościom dyplomatycznym królowi udało się zbiec i doszło do konfrontacji zbrojnej. Po wymianie salw armatnich pomiędzy wojskami pruskimi, rosyjskimi i konfederatami walczącymi pod wodzą Kazimierza Pułaskiego, wśród dymów, które spowiły pole bitwy doszło do walki wręcz pomiędzy polską szlachtą i żołnierzami wojsk zaborczych. Po początkowych sukcesach konfederaci ponieśli klęskę, a marszałek łomżyński został zmuszony do ucieczki z kraju.

Spektakl na kanwie sztuki Nikołaja Gogola “Ożenek” wprowadzając publiczność w czasy dominacji carskich urzędników, zakończył V Zajazd wysokomazowiecki.
 
        Więcej zdjęć...
Konfederaci barscy w Ciechanowcu - V Zajazd wysokomazowiecki
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl