Kto się boi e-learningu? - szkolenia internetowe Akademii PARP Drukuj
20.03.2010.

Logo Akademii PARP
 

Kto się boi e-learningu?

Kształcenie przez Internet jest najbardziej zaawansowanym i skutecznym sposobem przekazu wiedzy i prowadzenia szkoleń. Wciąż jednak daleko nam do Zachodu, gdzie przedsiębiorcy i ich pracownicy od lat korzystają z zalet tej formy kształcenia zawodowego.

Ze szkoleń przez Internet korzysta jedynie 8 proc. pracodawców i 1 proc. pracowników małych i średnich firm. Ponad 50 proc. nigdy nie słyszało o szkoleniach internetowych. Gorzej przedstawia się sytuacja w mikrofirmach mimo, że zatrudnieni mogą się efektywnie szkolić. 66 proc. posiada w pracy codzienny dostęp do Internetu i poczty elektronicznej.

Szkolenie on-line Akademii PARP można zaliczyć w dwa miesiące, poświęcając nauce pół godziny dziennie. Pracownicy małych firm mają odpowiednie warunki, aby bezpłatnie i efektywnie zdobyć nową wiedzę biznesową. Dlaczego więc szkolenia internetowe są w Polsce tak mało popularne?

Dla przedsiębiorców z małych i średnich firm jedną z barier jest brak wyobrażenia o tym, jak naprawdę wygląda szkolenie internetowe. Jak przebiega proces uczenia się? W jaki sposób prezentowany jest materiał i sprawdzana jest wiedza? Właśnie te pytania nurtują polskich przedsiębiorców. Zalogowani uczestnicy szkoleń Akademii PARP już po pierwszej lekcji pozbywają się uczucia lęku i niechęci. Szkolenia Akademii PARP to nie tylko teoria, ale także liczne ćwiczenia i przykłady. Zawartość merytoryczna szkoleń została opracowana przez polskich ekspertów i jest dopasowana do naszego rodzimego rynku.

Według przedsiębiorców wadą szkoleń on-line jest brak bezpośredniego kontaktu z trenerem, a to może utrudniać dyskusje i rozwiązywanie problemów. Właściciele i przedsiębiorcy firm z sektora MSP za minus e-learningu uważają też brak motywacji i samodyscypliny do ukończenia szkolenia. W kursach stacjonarnych rolę zewnętrznego motywatora pełni osoba trenera, pozostali uczestnicy, określone godziny i miejsce szkolenia. E-learning budzi lęk przed „pozostawieniem samemu sobie”.

W Akademii PARP działa grupa Opiekunów, którzy pomagają uczestnikom szkoleń w rozwiązywaniu problemów merytorycznych i technicznych. Śledzą postępy w nauce i systematykę szkolenia. Kontakt z nimi możliwy jest za pomocą e-maila lub infolinii przez 6 dni w tygodniu. Na portalu Akademii PARP dostępny jest również videochat oraz forum dyskusyjne, pozwalające na wymianę poglądów między uczestnikami.

Nauka z ekranu komputera oraz  problemy z koncentracją (dzwoniący telefon, zadania do wykonania) to również wady szkoleń internetowych. Dlatego tak ważna dla efektywności kształcenia przez Internet jest motywacja przez pracodawcę i umożliwienie minimum półgodzinnej, codziennej nauki w godzinach pracy. Pracodawca, decydujący się na tą formę szkoleń, powinien zadbać o właściwe zmotywowanie pracowników, aby wytworzyć wewnętrzną potrzebę dokształcania jako formy samorealizacji i inwestycji w siebie.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 18 dedykowanych szkoleń internetowych w pięciu obszarach tematycznych: zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i specjalistyczne, marketing i sprzedaż, zagadnienia finansowe i prawne oraz wiedza ogólna. Wszyscy pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w tym studenci, mogą podjąć bezpłatną naukę. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.

Więcej informacji: msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)
   
                                                                                   Akademia PARP

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl