Program
"Wspólna przeszłość, teraźniejszość i przyszłość" Drukuj
07.04.2010.
 
 

 Logo Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

 

Projekt „Wspólna przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” powstał z inicjatywy grupy młodzieży Gimnazjum w Ciechanowcu jako odpowiedź na konkurs ogłoszony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Główny temat projektu podkreśla, że zarówno Polskę, jak i Litwę łączy przeszłość (dziedzictwo historyczne), teraźniejszość (przestrzeganie ogólno przyjętych zasad) oraz przyszłość (rozwijanie współpracy obu zaprzyjaźnionych szkół).

16 osobowa grupa młodzieży i ich opiekunów  z Polski i Litwy gościć będzie 4 dni w Krakowie. Idea spotkania rówieśników z Litwy, poznania ich i popracowania razem nad wspólną historią wydała się bardzo interesująca, stąd pomysł na skonstruowanie całego przedsięwzięcia. Celem głównym projektu obrano wypracowanie Kodeksu Młodego  Człowieka – Europejczyka, który zawierał będzie zasady uznane przez uczestników projektu za słuszne w relacjach międzyludzkich, prawach i obowiązkach młodych ludzi. Do opracowania Kodeksu mają przyczynić się liczne rozmowy, debaty, analiza Konwencji Praw Człowieka, wspólne poszukiwania korzeni, sondaże ludzi na ulicach Krakowa. Celami pośrednimi będą: kształtowanie przyjaznych stosunków między Polską a Litwą i promowanie dialogu międzykulturowego, zainspirowanie młodzieży do wspólnych działań, które pozwolą na poznanie się i wypracowanie wniosków z pracy, odkrycie wspólnych korzeni, krzewienie dziedzictwa kulturowego, a także ukazanie doniosłości Bitwy pod Grunwaldem, gdzie Polska i Litwa zjednoczyły swoje siły we wspólnej walce.

Data rozpoczęcia działań projektu to 01 maja 2010 r., natomiast wyjazd do Krakowa zaplanowany został w dniach 05–09 lipca 2010 r. Koordynatorami projektu są: Marta Kuźmińska i Dorota Żywicka.

                                                    

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl