Program
Uroczystości Bożego Ciała Drukuj
08.06.2010.

 Uroczystości Bożego Ciała

fot. Z. Poniatowski MPI

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana inaczej Bożym Ciałem, przypada zawsze w czwartek 60 dni po Wielkanocy.

Procesja ma przypomnieć, że Chrystus jest stale obecny pośród nas pod postacią chleba i wina. Stanowi również publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa – jest Jego adoracją, uwielbieniem i podziękowaniem. W Ciechanowcu uroczystości Bożego Ciała i procesje ulicami miasta, odbyły się w dwóch parafiach: pw. Trójcy Przenajświętszej i pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ustanowiono w 1246 roku w Liege pod wpływem objawień św. Julianny z Cornillon. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus rozszerzył to święto na cały Kościół. Natomiast w Polsce po raz pierwszy wprowadził święto Bożego Ciała w 1320 roku biskup krakowski Nanker. W 1391 r. papież Bonifacy IX nakazał obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono. Procesja została wprowadzona później niż sama uroczystość i początkowo miała charakter przede wszystkim adoracyjny — uczczenia Chrystusa pod postacią hostii. W XV wieku pojawił się dodatkowo motyw prośby o pogodę, urodzaj i odwrócenie klęsk. Wiele zwyczajów pozostało do dziś, w tym zwyczaj śpiewania początków Ewangelii przy czterech ołtarzach w liturgii średniowiecznej, który miał dać ludziom błogosławieństwo, czy też zanoszenie poświęconych brzozowych gałązek do domu co miało sprzyjać urodzajom, strzec przed niepowodzeniem i wszelkimi chorobami.

          Więcej zdjęć...
                 
Uroczystości Bożego Ciała 

fot. Z. Poniatowski MPI


 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl