X Podlaskie Święto Chleba Drukuj
18.08.2010.

 X Podlaskie Święto Chleba

fot. Z. Poniatowski MPI

Od ziarenka do bochenka - cały proces produkcji chleba i tradycje z nim związane można było poznać 15 sierpnia w czasie X Podlaskiego Święta Chleba. W Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu spotkali się wszyscy: rolnicy, młynarze, piekarze, handlowcy i konsumenci.

Jak przystało na imprezę przypominającą tradycje związane ze zbiorem zbóż i wypiekiem chleba, głównymi elementami programu były pokazy - żęcia sierpem i koszenia kosą, oborywania "przepiórki"- czyli ostatniej garści zboża na polu, młócenia młocarnią poruszaną przez stuletnią lokomobilę parową i obrzędów dożynkowych. W tym roku obok polskich zwyczajów, można było obejrzeć też "żniwa po bułgarsku" i pokaz wypieku tradycyjnego pieczywa bułgarskiego - chleba, banicy i bułek, w wykonaniu zespołu Momin Prochod z Bułgarii.

Tak jak w poprzednich latach, żyjące w muzealnych zagrodach konie i owce oraz zwierzęta przyprowadzone przez gości, wzięły udział w obrzędzie święcenia zwierząt gospodarskich. Na straganach biorących udział w "Konkursie na najlepsze stoisko piekarnicze" można było kupić wypieki z różnych regionów Polski, z Litwy i Bułgarii, a na straganach startujących w "Konkursie na najlepsze stoisko kulinarne" - posmakować jadła regionalnego. Ponad 300 uczestników imprezy wzięło udział w "Konkursie na najpiękniejszą równiankę" - wielu z nich właśnie tego dnia, w skansenie, pod okiem pracowników muzeum, uczyło się robić taki tradycyjny bukiet żniwno-dożynkowy z kłosów zbóż, kwiatów, drobnych owoców i warzyw.

Nowymi elementami programu były: parada zabytkowych ciągówek i ciągników z kolekcji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, które właśnie wróciły z konserwacji, oraz zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego akcja promocyjna "Podlaska Poczta Polowa", w czasie której organizowane były gry i zabawy, kolportowane materiały promujące region, a ze specjalnie przygotowanych infokiosków można było wysłać spersonalizowaną kartkę pocztową zapraszającą do odwiedzin w województwie podlaskim.

W ciągu dnia oprawę muzyczną stanowiły występy zespołów folklorystycznych z Polski, Bułgarii i Uzbekistanu, a zakończyły imprezę koncerty zespołu country "Czas na Grass" i grupy "Perfect".

          Więcej zdjęć...
                 
X Podlaskie Święto Chleba 

fot. Z. Poniatowski MPI


 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl