X Podlaskie Święto Chleba Drukuj
18.08.2010.

 X Podlaskie Święto Chleba

fot. Z. Poniatowski MPI

Od ziarenka do bochenka - cały proces produkcji chleba i tradycje z nim związane można było poznać 15 sierpnia w czasie X Podlaskiego Święta Chleba. W Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu spotkali się wszyscy: rolnicy, młynarze, piekarze, handlowcy i konsumenci.

Jak przystało na imprezę przypominającą tradycje związane ze zbiorem zbóż i wypiekiem chleba, głównymi elementami programu były pokazy - żęcia sierpem i koszenia kosą, oborywania "przepiórki"- czyli ostatniej garści zboża na polu, młócenia młocarnią poruszaną przez stuletnią lokomobilę parową i obrzędów dożynkowych. W tym roku obok polskich zwyczajów, można było obejrzeć też "żniwa po bułgarsku" i pokaz wypieku tradycyjnego pieczywa bułgarskiego - chleba, banicy i bułek, w wykonaniu zespołu Momin Prochod z Bułgarii.

Tak jak w poprzednich latach, żyjące w muzealnych zagrodach konie i owce oraz zwierzęta przyprowadzone przez gości, wzięły udział w obrzędzie święcenia zwierząt gospodarskich. Na straganach biorących udział w "Konkursie na najlepsze stoisko piekarnicze" można było kupić wypieki z różnych regionów Polski, z Litwy i Bułgarii, a na straganach startujących w "Konkursie na najlepsze stoisko kulinarne" - posmakować jadła regionalnego. Ponad 300 uczestników imprezy wzięło udział w "Konkursie na najpiękniejszą równiankę" - wielu z nich właśnie tego dnia, w skansenie, pod okiem pracowników muzeum, uczyło się robić taki tradycyjny bukiet żniwno-dożynkowy z kłosów zbóż, kwiatów, drobnych owoców i warzyw.

Nowymi elementami programu były: parada zabytkowych ciągówek i ciągników z kolekcji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, które właśnie wróciły z konserwacji, oraz zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego akcja promocyjna "Podlaska Poczta Polowa", w czasie której organizowane były gry i zabawy, kolportowane materiały promujące region, a ze specjalnie przygotowanych infokiosków można było wysłać spersonalizowaną kartkę pocztową zapraszającą do odwiedzin w województwie podlaskim.

W ciągu dnia oprawę muzyczną stanowiły występy zespołów folklorystycznych z Polski, Bułgarii i Uzbekistanu, a zakończyły imprezę koncerty zespołu country "Czas na Grass" i grupy "Perfect".

          Więcej zdjęć...
                 
X Podlaskie Święto Chleba 

fot. Z. Poniatowski MPI


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl