Golgota Wschodu - ocalić od zapomnienia Drukuj
23.09.2010.

 Golgota Wschodu - ocalić od zapomnienia

fot. Z. Poniatowski MPI

Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która jednocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.
Jan Paweł II

 
Słowa Papieża Jana Pawła II stały się mottem zainicjowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich ogólnopolskiej akcji "Katyń: Ocal od zapomnienia, posadź drzewko". W całej Polsce, w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, posadzonych zostanie 21.857 dębów upamiętniających 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej wymordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina. Program "Katyń: Ocal od zapomnienia, posadź drzewko" ma na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie dębów pamięci – każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, ofiarę zbrodni katyńskiej. 

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu przyłączyło się do akcji i połączyło posadzenie dębów upamiętniających ppor. Stanisława Konopkę (s. Mateusza, ur. 20.07.1901 roku w Ciechanowcu, więźnia obozu w Kozielsku, zamordowanego w Katyniu w roku 1940) i post. Leonarda Odorkiewicza (s. Franciszka, ur. 11.07.1912 roku w Ciechanowcu, więźnia obozu w Ostaszkowie, zamordowanego w Kalininie (obecnie Twer) i pochowanego w mogile zbiorowej w Miednoje) oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z uroczystością poświęconą 71. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i upamiętnieniu synów ziemi ciechanowieckiej zamordowanych w Katyniu i Twerze.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli członkowie ciechanowieckiego Koła Terenowego Związku Sybiraków z prezesem Januszem Niewiarowskim, oraz przedstawiciele rodzin pomordowanych. Ponadto w uroczystościach uczestniczyli: Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej bp. Stanisław Stefanek, który celebrował mszę św. w kościele pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu, Andrzej Kurpiewski sekretarz Województwa Podlaskiego, Daria Krystyna Sapińska radna Sejmiku Województwa Podlaskiego, przedstawiciele Rady Miejskiej w Ciechanowcu na czele z przewodniczącą Krystyną Olędzką, dowódca kompanii Wojska Polskiego w Plewkach kpt. Jerzy Kardasz, przedstawiciele Policji z Powiatowym Komendantem Policji inspektorem Andrzejem Popko, przedstawiciele Straży Pożarnej na czele z brygadierem Zbigniewem Zalewskim, przedstawiciele Nadleśnictwa Rudka, przedstawiciele oświaty i kultury, wójtowie okolicznych gmin, pracownicy Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu oraz inni zaproszeni goście.

W dalszej części uroczystości dr Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku przedstawił referat pt.  "17 września 1939 – wyzwolenie czy zniewolenie". W części artystycznej wystąpiła młodzież ciechanowieckiego gimnazjum z montażem słowno-muzycznym "Chcemy zachować pamięć”.

 
          Więcej zdjęć...
                 
Golgota Wschodu - ocalić od zapomnienia 

fot. Z. Poniatowski MPI


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl