Przewodnicząca Sądu Najwyższego Izraela z wizytą w Ciechanowcu Drukuj
24.09.2010.

 Przewodnicząca Sądu Najwyższego Izraela z wizytą w Ciechanowcu

fot. Z. Poniatowski MPI

W Ciechanowcu, z prywatną wizytą, przebywała przewodnicząca Sądu Najwyższego Izraela Dorit Beinisch wraz z najbliższą rodziną. Ta niecodzienna wizyta związana jest z pochodzeniem pani Beinisch, której rodzice przed II wojną światową mieszkali w prawobrzeżnym Ciechanowcu.

Podczas pobytu Dorit Beinisch spotkała się w Urzędzie Miejskim z Burmistrzem Ciechanowca Mirosławem Reczko i otrzymała kserokopie aktu urodzenia swojej ciotki Szejny oraz aktu małżeńskiego rodziców - Arona Werby (1905–1980) i Chawy Ser (1909–1969), którzy wzięli ślub 4 lipca 1930 roku w ciechanowieckiej bożnicy i zamieszkali w wynajętym domu przy obecnej ul. Łomżyńskiej. Kilka lat później, w 1933 roku, wyemigrowali do Izraela. Dziadkowie Beinisch, wraz ze swoją najmłodsza córką Szejną (ciotką Beinisch) pozostali w Polsce. Po kilku latach Aron i Chawa Werba przyjechali do Polski by podjąć próbę nakłonienia rodziców i Szejny do emigracji, jednak oni postanowili pozostać w Ciechanowcu, co okazało się dla nich tragiczne w skutkach. Ich losy nie są do końca znane. Z przekazów ustnych można dowiedzieć się, że dziadek Beinisch prawdopodobnie został zastrzelony przed domem, a jej babcia i ciotka wywiezione do obozu w Treblince, gdzie Chawa została zabita, natomiast ciotka Beinisch, Szejna, uciekła z obozu. Ostatnią wiadomość przekazała rodzinie do Izraela w 1942 roku – ukrywała się wtedy w okolicach Ciechanowca. Jednak prawdopodobnie zginęła około 1943 roku.

Szukając śladów historii rodzinnych Dorit Beinisch, spotkała się z 97-letnim mieszkańcem Ciechanowca Władysławem Sową, który opowiedział im o tym, co pamięta z tamtych czasów - o ich dziadku i ojcu, o domu w którym mieszkali, i który spłonął podczas II wojny światowej.

W trakcie pobytu w Ciechanowcu, wraz z rodziną, zwiedziła także synagogę i cmentarz żydowski, była na cmentarzu rzymskokatolickim przy mogile, w której spoczywają szczątki ofiar mordu dokonanego przez hitlerowców w 1942 roku na ludności żydowskiej oraz w Muzeum Rolnictwa.


Dorit Beinisch urodziła się 28 lutego 1942 w Tel Awiwie. Po ukończeniu służby wojskowej w randze porucznika, ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, uzyskując tytuł licencjata prawa (LL.B) w 1966 r. i tytuł magistra prawa (LL.M.) w 1968 r. Po zakończeniu studiów rozpoczęła karierę zawodową w służbie publicznej, początkowo jako adwokat w biurze Prokuratora Okręgowego Jerozolimy, a później w siedzibie Prokuratury Generalnej. Od 1976 do 1982 roku w biurze Prokuratora Generalnego kierowała Departamentem Petycji do Sądu Najwyższego. Od 1982 do 1988 roku pełniła funkcję zastępcy prokuratora generalnego, a w 1989 roku została powołana na Prokuratora Generalnego. W tym czasie pełniła funkcję kierownika Departamentu Prokuratora Generalnego i była odpowiedzialna za reprezentowanie państwa Izrael w różnych sądach, a także doradztwo prawne dla władz państwowych. W grudniu 1995 r. Dorit Beinisch została mianowana sędzią Sądu Najwyższego Izraela i we wrześniu 2006 r. została powołana na funkcję Przewodniczącego Sądu Najwyższego i jest pierwszą kobietą w Izraelu pełniącą tę funkcję. W 2010 roku na łamach Jerusalem Post ukazała się lista 50 najbardziej wpływowych Żydów na świecie. Dorit Beinisch zajęła 20 pozycję na tej liście.
Dorit Beinisch jest zamężna i ma dwie córki.

nota biograficzna - źródło: www.mfa.gov.il

          Więcej zdjęć...
                 
Przewodnicząca Sądu Najwyższego Izraela z wizytą w Ciechanowcu  

fot. Z. Poniatowski MPI


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl