Dom w Radziszewie-Sieńczuch wyróżniony Drukuj
10.11.2010.

W obecności Wicemarszałek Sejmu RP Ewy Kierzkowskiej, burmistrzów i wójtów gmin zgłaszających obiekty, wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom VI Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2010 roku.

W Gminie Ciechanowiec kolejny drewniany budynek zyskał uznanie jury Konkursu. Wyróżnienie otrzymał dom wybudowany w okresie międzywojennym w Radziszewie-Sieńczuchu, w którego wnętrzu zachowały się meble sprzed kilkudziesięciu lat, fotografie i oleodruki o tematyce religijnej.

Jury wybierało spośród 72 zgłoszonych obiektów (53 budynki mieszkalne, 2 stodoły, 7 spichlerzy, 3 budynki inwentarskie, 2 wiatraki, remiza, leśniczówka, dworzec kolejowy i dwie świetlice wiejskie). W konkursie wzięły udział 23 gminy z 10 powiatów - hajnowskiego (30 obiektów), białostockiego (19), wysokomazowieckiego (9), monieckiego i sejneńskiego (po 4), sokólskiego (2), augustowskiego, grajewskiego, kolneńskiego i siemiatyckiego (po 1).

Wzrasta zainteresowanie konkursem wśród właścicieli zabytków - choć większości zgłoszeń dokonały urzędy gminne, to ponad 20 obiektów zgłosili ich właściciele. To pokazuje, że konkurs realizuje swój główny cel, jakim jest promowanie oraz ochrona obiektów drewnianych, które tak szybko znikają ze współczesnego krajobrazu, a są niezwykle ważnym składnikiem naszego kulturowego dziedzictwa. Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, a patronat nad imprezą sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

BUDYNKI NAGRODZONE:

I miejsce
- zagroda złożona z chałupy, stodoły i budynku inwentarskiego, Budy 41, gm. Białowieża, wł. Aleksander Niczyporuk

II miejsce
- budynek mieszkalny, Mościska 9, gm. Michałowo, wł. Piotr Strzałkowski
- remiza, Szczuczyn, ul. Senatorska la, wł. Urząd Miejski Szczuczyn
- stodoła, Sobiatyno 76, gm. Milejczyce, wł. Dariusz Ziniewicz

III miejsce
- budynek mieszkalny, Kolonia Dawidowicze 24, gm. Zabłudów,wł. Jerzy Andrejuk
- budynek mieszkalny, Ostrówki 10, gm. Zabłudów, wł. Danuta Grygoruk
- budynek mieszkalny, Rakowicze 19, gm. Czyże, wł. Maria Kuczko
- budynek mieszkalny, Pawły 90, gm. Zabłudów, wł. Taisa Stankiewicz i Luba Onufryjuk
- leśniczówka, Przewalanka 3, gm. Jasionówka, wł. Monika i Adam Witkowscy

Wyróżnienia:
- budynek mieszkalny, Planta 41, gm. Narewka, wł. Lena Charkiewicz
- budynek mieszkalny, Dubińska Ferma 1, gm. Hajnówka, wł. Krystyna i Bogdan Deptuła
- budynek mieszkalny, Czyże 49, wł. Wiera Lewczuk
- budynek mieszkalny, Mochnate 10, gm. Hajnówka, wł. Aleksy Łojewski
- dworzec kolejowy, Trakiszki 8, gm. Puńsk, wł. PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie
- budynek mieszkalny, Radziszewo-Sieńczuch 6, gm. Ciechanowiec, wł. Bogdan Radziszewski, Ryszard Radziszewski, Krystyna Łukaszuk
- budynek mieszkalny, Krynickie 14, gm. Zabłudów, wł. Józef Sawicki
- budynek mieszkalny, Nowoberezowo 102, gm. Hajnówka, wł. Walentyna Sebestianiuk
                
Dom w Radziszewie-Sieńczuchu wyróżniony 

Radziszewo-Sieńczuch - wyróżniony budynek
fot. O.R. Tomaszewska MPI


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl