Dzień św. Huberta Drukuj
10.11.2010.

                                                    

Hej! Serce jak złoto ma każdy myśliwy
i duszę radosną,  jak młody gaj wiosną
i boską beztroską pogodę!

 

      Julian Ejsmond,  Pieśń Myśliwska

 
Członkowie ciechanowieckiego Koła Łowieckiego „Rogacz” uczcili dzień swego patrona św. Huberta spotykając się w sobotę w lesie na hubertowinach czyli uroczystym polowaniu zbiorowym. Chociaż deszczowa pogoda nie pozowliła im w pozyskaniu zwierza, to jednak odbyło się jedno pędzenie i myśliwi zakończyli łowy.

W niedzielę głównym punktem obchodów dnia św. Huberta była msza św. z ceremoniałem myśliwskim włączonym w odpowiednie części mszy. W czasie mszy myśliwska brać złożyła Matce Bożej Ciechanowieckiej wotum wyrażające wdzięczność za opiekę i bezpieczeństwo na polowaniach oraz prośbę o dalsze łaski w nadchodzących latach.

Święta, tradycje i zwyczaje są nieodłączną częścią kultury narodu, wyrażają więzi z przeszłością własnego narodu i zakorzenienie w cywilizacji europejskiej. W Polsce tradycja mszy hubertowskiej sięga średniowiecza i przejęta została około XV wieku z zachodniej tradycji rycerskiej. Msza hubertowska najczęściej odbywa się wcześnie rano przed łowami inaugurującymi jesienno-zimowe polowania i ma wotywny charakter.

Dzień św. Huberta

Dzień św. Huberta

Dzień św. Huberta
                 
Dzień św. Huberta 

fot. O.R.Tomaszewska MPI


 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl