V sesja Rady Miejskiej w Ciechanowcu Drukuj
26.01.2011.

Po otwarciu obrad V sesji Rady Miejskiej w Ciechanowcu, przyjęciu przez radnych porządku dziennego oraz protokołu z poprzedniej sesji, Burmistrz Ciechanowca poinformował, że wniosek o dofinansowanie modernizacji świetlic w Kozarzach, Radziszewie-Sieńczuch i Czajach-Wólce został pozytywnie oceniony i wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie zaprojektowanych prac; korzystając z ocieplenia wykonawcy kontynuują prace przy murze oporowym przy "Orliku" oraz wykonywane są ostatnie prace przy nawierzchni mostu. Normalizuje się także sytuacja powodziowa - 20 stycznia poziom wody na Nurcu wyniósł 2,8 m i zaczął opadać.

Zaproszony na sesję Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym przedstawił założenia realizowanego przez wszystkie gminy Powiatu Siemiatyckiego, Gminę Brańsk, Miasto Brańsk, Gminę Ciechanowiec i Gminę Rudka, projektu Budowy Nadbużańskiej Szerokopasmowej Sieci Dystrybucyjnej, mającej zapewnić mieszkańcom regionu dostęp do Internetu. Projekt będzie dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego (Oś priorytetowa IV: Społeczeństwo informacyjne).

Główne założenia projektu są takie, że około 90-95 % gospodarstw domowych będzie miało dostęp radiowy do Internetu, z maksymalną prędkością 2 Mb/s. Laptopy będą odbierać ten sygnał od razu. Jeśli chodzi o komputery stacjonarne, to trzeba będzie dokupić antenkę, przewód oraz kartę radiową. Całość to koszt 100-120 zł. Przesył do 256 kb/s będzie bezpłatny. Rada gminy będzie ustalać maksymalne stawki opłat za większy transfer, który można będzie indywidualnie zakupić. Ale transfer o przesyle 256 kb/s w zupełności wystarczy, aby przeglądać strony informacyjne, wysyłać i odbierać maile, rozmawiać za pomocą komunikatorów, sprawdzić konto bankowe, skorzystać z udogodnień w ramach „cyfrowego urzędu”. Siecią będzie zarządzał operator wyłoniony w przetargu.

Turysta i osoba przejezdna też będzie miała możliwość skorzystania z Internetu za darmo. Taka osoba telefonicznie będzie musiała podać swoje dane i jeśli weryfikacja okaże się pomyślna, na swój telefon komórkowy otrzyma hasło i login.

Projekt będzie realizowany w dwu etapach, w czasie których zostanie postawionych 13 stacji bazowych, czyli osiemdziesięciometrowych masztów, połączonych światłowodami, wysyłających sygnał o promieniu ok. 30 km, oraz punkty dostępowe, czyli niewielkie urządzenia nadawczo-odbiorcze z antenkami, które znajdą się w prawie każdej wsi. Będą to małe skrzynki wieszane na maszcie i działające w systemie WiMAX. Zamontowane będą przede wszystkim na obiektach gminnych – świetlicach, urzędach, remizach itd., by ograniczyć koszty przedsięwzięcia. Cała sieć ma być wpięta do światłowodu w dwóch punktach - w Siemiatyczach i Ciechanowcu. Mimo podpisania wstępnej umowy na realizację projektu, prace przy budowie sieci rozpoczną się dopiero po uzyskaniu w Komisji Europejskiej notyfikacji, dzięki której dofinansowanie wzrosło by z 50% do 80%.

W dalszej części obrad radni podjęli uchwały w sprawach: Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2022; budżetu gminy na 2011 rok; zatwierdzenia planu pracy rady na 2011 r.: zatwierdzenia planów pracy stałych komisji rady na 2011 r.; zatwierdzenia rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2011 r.; ustalenia zasad i wysokości diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych oraz zarządzenia wyborów organów wykonawczych jednostek pomocniczych gminy.

 
V sesja Rady Miejskiej w Ciechanowcu

V sesja Rady Miejskiej w Ciechanowcu

V sesja Rady Miejskiej w Ciechanowcu

V sesja Rady Miejskiej w Ciechanowcu

fot. Z. Poniatowski MPI


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl