Nauka origami na "Feriach z COKiS 2011" Drukuj
31.01.2011.

 Nauka origami na "Feriach z COKiS 2011"

fot. M. Chojnowski

Trwają ferie z COKiS-em podczas, których odbywają się zajęcia sportowe, muzyczne, taneczne,  szachowe i plastyczne. W ramach tych ostatnich w pierwszym tygodniu ferii miały miejsce warsztaty z origami.
 
Naukę origami prowadziła Grażyna Święcka, a zajęcia odbywały się w dwóch grupach od zerówki do III klasy podstawówki oraz od IV klasy do VI klasy podstawówki.

„Wiele osób okazało zainteresowanie nauką origami, więc myślimy o tym, aby po zakończeniu ferii zorganizować warsztaty origami w COKiS-ie” – powiedziała Mirosława Chojnowska dyrektor Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

W czasie ferii zimowych od 24 stycznia do 4 lutego Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu dla wszystkich chętnych jest czynny od godz. 10.00 do 20.00.

Origami jest to sztuka składania papieru, która powstała w VI w. n.e. w Chinach wraz z poznaniem umiejętności wytwarzania papieru. Chińczycy stosowali sztukę origami tworząc przedmioty, którymi obdarowywali zmarłych, by przypominały im życie ziemskie.

W uznawanej za kolebkę origami Japonii sztuka ta pojawiła się już w VII w. za sprawą odwiedzających ten kraj mnichów. Właśnie od języka japońskiego wywodzi się słowo origami, które oznacza składanie, zginanie papieru.

Z Japonii origami rozprzestrzeniło się na kraje azjatyckie, dotarło także do Europy na początku do Hiszpanii a następnie do innych krajów europejskich. W XIX i XX w. origami zaczęto używać jako narzędzia stymulującego i wspomagającego wszechstronny rozwój dziecka wprowadzając zajęcia z origami do systemu edukacji.

Origami stało się słynne na cały świat dzięki pracy Akira Yoshizawa - założyciela Międzynarodowego Centrum Origami w Tokio, która była zbiorem figurek postaci tradycyjnego zodiaku. Opracowane przez Yoshizawę schematy składania modeli stosowane są obecnie na całym świecie.

Origami ma wielu zwolenników i miłośników, stąd w wielu krajach tworzone są stowarzyszenia origami. W Polsce istnieje m.in. Polskie Centrum Origami w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Origami w Kostomłotach, a także wiele kół i klubów origami.

          Więcej zdjęć...   Ferie w COKiS
 
Nauka origami na "Feriach z COKiS 2011"

fot. M. Chojnowski


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl