Ciechanowiecka procesja Drogi Krzyżowej Drukuj
19.04.2011.

                                      

Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera,
śmierć nad Nim nie ma już władzy.
Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz,
a że żyje, żyje dla Boga

 

(Rz 6, 9-10)     


W piątek ulicami Ciechanowca przeszła procesja Drogi Krzyżowej czyli nabożeństwa wielkopostnego o charakterze adoracyjnym, które symbolizuje odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej nawiązuje do przejścia Chrystusa na wzgórze Golgoty. Już w IV wieku istniał w Jerozolimie obchód miejsc Męki w Niedzielę Palmową i w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, a w 1320 roku franciszkanie, którzy objęli opiekę nad Ziemią Świętą nadali procesjom ramy organizacyjne. W XVI wieku przełożony klasztoru św. Barbary w Delft ułożył cykl Drogi Krzyżowej w 12 stacjach. W XVII wieku dodano dwie ostatnie stacje, ustalając ostateczny kształt nabożeństwa.

Ciechanowiecka procesja Drogi Krzyżowej rozpoczęła sie w tym roku mszą świętą w kaplicy pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy a zakończyła w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Mieszkańcy Ciechanowca: młodzież, pracownicy banków, straż pożarna i leśnicy, matki i ojcowie, Caritas, pracownicy oświaty, rolnicy, członkowie kółek różańcowych, urzędnicy, przedsiębiorcy i rzemieślnicy, służba zdrowia, duchowieństwo i chór parafialny przeszli ulicami miasta niosąc krzyż i zatrzymując się przy poszczególnych stacjach, by modlić się i rozważać misterium Męki Pańskiej. 

     Więcej zdjęć...
       
Ciechanowiecka procesja Drogi Krzyżowej 

fot. Z. Poniatowski MPI


  

  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl