buy medication online
 
Otóż wierzbna, otóż kwietna zawitała nam niedziela... Drukuj
28.04.2011.

                          Otóż wierzbna, otóż kwietna zawitała nam niedziela.
Do świątyni gronem wszystkim idą młodzi, idą starzy.
Różdżkę wierzby z młodym listkiem, niosą święcić do ołtarzy.
 

 Władysław Syrokomla


Niedziela Palmowa

 fot. Z. Poniatowski MPI

Niedziela Palmowa, obecna w kulturze od początków chrześcijaństwa, rozpoczęła w kościele katolickim Wielki Tydzień, który przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych.

Głównymi elementami tego dnia są: procesja przypominająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy oraz, wprowadzone do liturgii w XI wieku, święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa, zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe “palmy” uformowane z bibułkowych kwiatów.

Do mieszkańców Ciechanowca biorących udział w obchodach Niedzieli Palmowej przyłączyli się twórcy biorący udział w XIV Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej zorganizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Parafię Rzymskokatolicką pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu i Parafię Rzymskokatolicką pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu, a odbywającym się pod patronatem Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej bpa Antoniego Pacyfika Dydycza.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 475 palm wykonanych przez uczniów wszystkich szkół i przedszkola z Ciechanowca, ze szkół z Białegostoku, Białych Szczepanowic, Bogut-Pianek, Dąbrowy-Dzięciei, Dąbrowy-Moczydeł, Dąbrowy Wielkiej, Jabłonki Kościelnej, Klukowa, Koców-Schabów, Kołodziąży, Kuczyna, Łempic, Łuniewa Małego, Nura, Perlejewa, Radziszewa Starego, Śledzianowa, Tymianek-Buci, Wysokiego Mazowieckiego, Wyszonek Kościelnych i  Zuzeli, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, podopiecznych Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu i Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie oraz 14 osób indywidualnych z Antonina, Ciechanowca, Łempic, Łomży, Wojtkowic Starych i Zaszkowa Kolonii.

Komisja konkursowa, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją,ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała 6 nagród specjalnych, 19 pierwszych nagród, 37 drugich, 78 trzecich i 145 wyróżnień.

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej.

          Więcej zdjęć...

Niedziela Palmowa

fot. Z. Poniatowski MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl
position: fixed; right: 20px; top: 350px
buy Tadalafil with btc or credit card