Otóż wierzbna, otóż kwietna zawitała nam niedziela... Drukuj
28.04.2011.

                          Otóż wierzbna, otóż kwietna zawitała nam niedziela.
Do świątyni gronem wszystkim idą młodzi, idą starzy.
Różdżkę wierzby z młodym listkiem, niosą święcić do ołtarzy.
 

 Władysław Syrokomla


Niedziela Palmowa

 fot. Z. Poniatowski MPI

Niedziela Palmowa, obecna w kulturze od początków chrześcijaństwa, rozpoczęła w kościele katolickim Wielki Tydzień, który przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych.

Głównymi elementami tego dnia są: procesja przypominająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy oraz, wprowadzone do liturgii w XI wieku, święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa, zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe “palmy” uformowane z bibułkowych kwiatów.

Do mieszkańców Ciechanowca biorących udział w obchodach Niedzieli Palmowej przyłączyli się twórcy biorący udział w XIV Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej zorganizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Parafię Rzymskokatolicką pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu i Parafię Rzymskokatolicką pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu, a odbywającym się pod patronatem Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej bpa Antoniego Pacyfika Dydycza.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 475 palm wykonanych przez uczniów wszystkich szkół i przedszkola z Ciechanowca, ze szkół z Białegostoku, Białych Szczepanowic, Bogut-Pianek, Dąbrowy-Dzięciei, Dąbrowy-Moczydeł, Dąbrowy Wielkiej, Jabłonki Kościelnej, Klukowa, Koców-Schabów, Kołodziąży, Kuczyna, Łempic, Łuniewa Małego, Nura, Perlejewa, Radziszewa Starego, Śledzianowa, Tymianek-Buci, Wysokiego Mazowieckiego, Wyszonek Kościelnych i  Zuzeli, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, podopiecznych Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu i Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie oraz 14 osób indywidualnych z Antonina, Ciechanowca, Łempic, Łomży, Wojtkowic Starych i Zaszkowa Kolonii.

Komisja konkursowa, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją,ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała 6 nagród specjalnych, 19 pierwszych nagród, 37 drugich, 78 trzecich i 145 wyróżnień.

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej.

          Więcej zdjęć...

Niedziela Palmowa

fot. Z. Poniatowski MPI

 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl