Święto Chleba w Ciechanowcu Drukuj
16.08.2011.

Święto Chleba w Ciechanowcu 

 fot. O. R. Tomaszewska MPI

Stoiska z wyrobami piekarniczymi i rękodzielniczymi, zespoły folklorystyczne, konkursy i pokazy przypominające zwyczaje związane ze żniwami i produkcją chleba, prezentacja zabytkowych ciągników i ciągówek, stworzyło podczas XI Podlaskiego Święta Chleba w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu niecodzienną atmosferę.

Publiczność nie była tylko biernymi widzami atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W czasie prezentacji obyczajów żniwnych, do koszenia kosą, podbierania zboża i wiązania snopków, mógł stanąć każdy chętny. Obecny na ciechanowieckim Święcie Chleba Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki wziął udział w robieniu z kilku ostatnich garści zboża udekorowanych wstążkami "przepiórki", wokół której przeciągnięto najmłodszą żniwiarkę, by przynieść ziemi urodzaj na przyszły rok. W "Konkursie na wykonanie równianki” - czyli wiązanki układanej z ziół leczniczych, kwiatów oraz kłosów zbóż, lnu, makówek, konopi oraz różnych warzyw i owoców, która tradycyjnie święcona w czasie święta Matki Boskiej Zielnej i zawieszona w domu miała chronić domowników przed zarazą, pożarem, burzą oraz mieć właściwości lecznicze, brało udział ponad 300 osób. Przypomniano też inne tradycje - święcenie zwierząt gospodarskich na świętego Rocha, co miało przynieść pomyślność w gospodarstwie i chronić dobytek przed chorobami, przemarsz orszaku żniwnego czy przekazanie upieczonego bochna chleba i wieńca dożynkowego Gospodarzom dożynek.

W czasie festynu można było spróbować podlaskich przysmaków - jałowcowego piwa, syconych miodów, sera korycińskiego i tatarskich pierekaczewników, kupić wypieki z różnych regionów Polski i z Litwy, lub wyroby rękodzielnicze z wikliny, gliny czy drewna.

          Więcej zdjęć...

Święto Chleba w Ciechanowcu

fot. O. R. Tomaszewska MPI

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl