Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa Drukuj
05.09.2011.
 Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu przygotowało na jesień 2011 r. dwie nowe ekspozycje - jedną prezentującą wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z Dalekiego Wschodu, oraz drugą pokazującą makatki kuchenne - modny elemet wystroju wnętrz w XX wieku, prawie w całej Europie.

Pierwsza wystawa pt. "Kruche piękno Dalekiego Wschodu", ulokowana została na poddaszu dworku myśliwskiego z Siemion, gdzie stanowi uzupełnienie istniejącej już od dwóch lat ekspozycji "Pamiątki kolonialne - Sztuka "Czarnego Lądu".

Wystawa, skonstruowana ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka oraz państwa Wandy i Honore Heroes, prezentuje odmienność cywilizacyjną i kulturową Dalekiego Wschodu. Wytwory azjatyckich rzemieślników wykonane z laki, bambusa, jedwabiu czy porcelany, pochodzą głównie z Chin i Japonii, choć nie brak również eksponatów z Indii, Indonezji, królestwa Bhutan i innych krajów azjatyckich.

Ekspozycja "Kruche piękno Dalekiego Wschodu" będzie prezentowana długo, prawdopodobnie przez kilka lat, a być może, za rok czy dwa, zostanie uzupełniona i wzbogacona o kolejny element - historię atlantyckich miast portowych, przez które płynęły do Europy wyroby afrykańskie i azjatyckie.

Druga propozycja to wystawa czasowa "Bóg, miłość, rodzina - europejskie makatki kuchenne. Kicz czy sztuka?", na której pokazanych zostanie ponad 200 makatek pochodzących z Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Moda na przystrajanie makatkami wnętrz przyszła z Niemiec i Holandii, rozpowszechniła się po I wojnie światowej i trwała niekiedy aż do lat osiemdziesiątych XX wieku. Obrazkowy świat w nich zaklęty pokazywał schematyczne potraktowane, uzupełnione aforyzmami i godne naśladowania wzorce.

Eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji Luby Vladykovej i Elżbiety Piskorz-Branekovej oraz zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach oddziału Muzeum Podlaskiego.

Wystawa prezentowana będzie w sali wystaw czasowych w pałacu od 2 września do 30 grudnia 2011 roku.

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

Dwie nowe wystawy w Muzeum Rolnictwa

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl