Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada Drukuj
15.11.2011.

Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada


Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Ustanowione zostało ustawą z 1937 roku, i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzone było tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Po II wojnie światowej przywrócono je dopiero ustawą Sejmu IX kadencji w 1989 roku.

Od tego momentu, co roku w całej Polsce władze państwowe i samorządowe organizują obchody upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.

W Ciechanowcu obchody 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku rozpoczęły się akademią, przygotowaną przez nauczycieli i młodzież Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Pochód uczestników uroczystości w asyście Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu przemaszerował do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej na mszę świętą w intencji Ojczyzny, a następnie pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Apel Poległych odczytał ksiądz Andrzej Polakowski, proboszcz parafii pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu. Po okolicznościowym wystąpieniu Burmistrza Ciechanowca Mirosława Reczko, delegacje ciechanowieckich instytucji i organizacji społecznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Przy Pomniku wartę honorową zaciągnęli druhny i druhowie z drużyny harcerskiej działającej przy parafii pw. NMP z Fatimy.

W uroczystościach  Narodowego Święta Niepodległości wzięły udział poczty sztandarowe: Gminy Ciechanowiec, Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza, Banku Spółdzielczego, Koła Łowieckiego “Rogacz”, Związku Sybiraków, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, Szpitala w Ciechanowcu, Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej "Jedność", Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowcu i po raz pierwszy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozarzach.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca

          Więcej zdjęć...

Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada

fot. Z. Poniatowski MPI

 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl