Konkurs na Palmę Wielkanocną - Niedziela Palmowa Drukuj

Niedziela PalmowaAby zachować tradycję robienia palm wielkanocnych Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka od 1997 roku ogłasza Konkurs na Palmę Wielkanocną.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplata się również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, i przybierają jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęconą palmę wkłada się za święty obraz lub przybija nad drzwiami wejściowymi, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem, bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj, krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

Rozstrzygnięcie konkursu następuje w Niedzielę Palmową. Wszyscy twórcy, wraz ze swymi palmami, spotykają się w ciechanowieckim kościele na mszy świętej i uczestniczą w uroczystej procesji. Po zakończeniu mszy wszyscy uczestnicy konkursu idą do Muzeum Rolnictwa, gdzie następuje wręczenie nagród.

Z roku na rok wzrasta liczba uczestników konkursu – w ostatnim roku w konkursie wzięło udział 465 palm mierzących od 5 centymetrów do 6 metrów.

          Więcej zdjęć...

Niedziela Palmowa

 
następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl