Trasy wycieczkowe Drukuj

Trasy WycieczkoweCiechanowiec i okolice mogą swym pięknem zauroczyć każdego. To przecież Zielone Płuca Polski, miejsca ciszy i spokoju, gdzie człowiek współżyje z naturą. Na tym terenie warto odwiedzić kilka wspaniałych miejsc, które są warte zobaczenia. Proponujemy kilka tras wycieczkowych, krótszych i dłuższych, które warto przejść lub przejechać różnymi środkami lokomocji w celu zgłębienia tajemnic owych krajobrazów i miejscowości.

Ciechanowiec – Kozarze – Zaszków – Tworkowice – Ciechanowiec (14 km)
Z Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec do wsi Kozarze (2 km), dalej trasa biegnie przez las (4 km) do Zaszkowa. Piękny widok z góry na rzekę Nurzec, następnie przejście przez most na rzece obok młyna we wsi Tworkowice. Powrót przez las i malownicze łąki do Ciechanowca.

Ciechanowiec – Winna – Pobikry – Malec – Ciechanowiec (25 km)
Z Ciechanowca – wymarsz trasą w kierunku Brańska. W miejscowości Antonin (dawna posiadłość Antoniego Szczuki) zachowane zostały resztki dworskich zabudowań gospodarczych. Skręcamy w prawo do Winny-Poświętnej, gdzie zachował się historyczny układ wsi. Należy tu zwiedzić XVII-wieczny drewniany kościół z dzwonnicą o pięknej architekturze, a w nim kolekcję rzeźby ludowej Teofila Kaczyńskiego (przełom XIX/XX w.) Z Winny-Poświętnej przez Trzaski trakt prowadzi do Radziszewa-Króli, dalej Pobikry – wieś dworska, z zabytkowym kościołem fundacji Ciecierskich (XIX w.), przy kościele niezwykła kolekcja narzutowych głazów zebranych przez ostatniego dziedzica Pobikier – Jezierskiego. Z zabudowy dworskiej pozostała ciekawa, drewniana oficyna. Z Pobikier drogą leśną idziemy do Malca. Na skraju wsi widać resztki starych drzew z dawnej alei prowadzącej do dworu. Odcinek do Ciechanowca z Malca pokonujemy trasą wiodącą z Siemiatycz.

Ciechanowiec – Zadobrze – Ciechanowiec (14 km)
Z Ciechanowca lewym brzegiem rzeki Nurzec do wsi Zadobrze, stąd łąkami do mostu we wsi Kuczyn (zabytkowy kościół). 2 km za Kuczynem – dawny folwark Gródek (zabudowania folwarczne). Powrót do Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec lub szosą Wysokie Mazowieckie – Ciechanowiec.

Ciechanowiec – Tworkowice – Wojtkowice-Glinna – Ciechanowiec (18 km)
Z Ciechanowca trasa biegnie przez malowniczy, zalesiony teren (5 km) do Tworkowic. Dalej znów przeważnie wśród lasów do wsi Wojtkowice-Glinna (9 km) położonej na wysokim brzegu Bugu, skąd rozciąga się uroczy widok. Obfitość runa leśnego i ryb sprawia, że jest to doskonałe miejsce do spędzania weekendu sobotnio - niedzielnego.

Ciechanowiec –Tymianki-Adamy – Usza – Ciechanowiec (12 km)
Z Ciechanowca wyruszamy w kierunku Kozarzy i skręcamy w prawo w drogę gruntową, która poprzez lasy, pola i łąki zaprowadzi nas do wsi Tymianki – Adamy, skąd trasą przecinającą szosę Ciechanowiec – Czyżew (obok kapliczki) udajemy się przez lasy do wsi Nowodwory i dalej do zaścianków Usza (5 km). Powrót do Ciechanowca leśną trasą (4 km).

Ciechanowiec – Głody – Granne.
Z Ciechanowca kierujemy się do wsi Tworkowice, Wojtkowice Stare. Trasa, której zamierzonym celem są Głody i Granne prowadzi przez pola, łąki i co najważniejsze przez lasy, dając turystom możliwość pooddychania świeżym powietrzem, prosto z zielonych płuc Podlasia. Głody to mała wieś na Podlasiu, posiadająca niepowtarzalny urok i piękne krajobrazy. Dla wędkarzy jest to wspaniałe miejsce do połowu ryb. Jadąc wzdłuż Bugu do miejscowości Granne widzimy po prawej stronie szeroką dolinę Bugu. W Grannem możemy zobaczyć kościół Jana Chrzciciela oraz, na cmentarzu, żeliwny cokół nagrobka rodziny Pieńkowskich z 1876 roku.

Ciechanowiec – Perlejewo – Ostrożany – Drohiczyn (37 km)
Z Ciechanowca udajemy się na południe. Po drodze mijamy Perlejewo, gdzie możemy obejrzeć neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego, dalej Ostrożany z barokowym, drewnianym kościołem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, od XVIII w. miejscem kultu Matki Boskiej Ostrożańskiej. Drohiczyn, miasteczko malowniczo położone na wysokim brzegu Bugu. W rynku barokowy kościół pofranciszkański XVII-XVIII w., z tego okresu też kościół katedralny. Cerkiew prawosławna 1792 r. Na Górze Zamkowej – grodzisku (piękny widok) – stał zamek zniszczony w XVII w. Ruiny klasztoru pobenedyktyńskiego (1729-44). W okolicy kurhany z VII – IX w.

Ciechanowiec – Białowieża (94 km)
Na wschód od Ciechanowca, Rudka (16 km) z pałacem Ossolińskich z 2 połowy XVIII w., jednonawowym kościołem z tego okresu oraz XIX – w. zajazdem przy rynku. Dalej na wschód miasto Brańsk (24 km) – klasycystyczny kościół Wniebowzięcia NMP z XIX w. i drewniane koszary carskie (obecnie Dom Pomocy Społecznej). Bielsk Podlaski (48 km), gród założony w XI w., w rynku ratusz z XVIII w., kościół farny z 1733 r., klasztor karmelitów z 1638 r., cerkwie z XVII i XVIII w. - drewniane. Hajnówka (75 km) – Muzeum Zabytków Kultury Białoruskiej, Turystyczna Kolejka Wąskotorowa (przy stacji początkowej mini muzeum taboru kolejki). Z Hajnówki 19 km do Białowieży, gdzie można obejrzeć XIX w. zabytki: murowaną cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z ceramicznym ikonostasem, drewnianą cerkiew cmentarną św. Cyryla i Metodego, drewnianą plebanię prawosławną, drewniany dworzec kolejowy. Białowieża jest punktem wyjścia wycieczek do Puszczy Białowieskiej - jednego z największych obszarów leśnych na niżu europejskim z zachowanymi fragmentami środowiska lasu pierwotnego. Białowieski Park Narodowy składa się ze ścisłego rezerwatu przyrody, parku botanicznego i muzeum. Znajduje się tu największe na świecie skupisko żubrów.

Ciechanowiec – Łomża – Nowogród (90 km).
Wyruszamy z Ciechanowca w kierunku Czyżewa. Po drodze, w odległości 10 km, we wsi Drewnowo-Ziemaki możemy obejrzeć zabytkowy wiatrak (koźlak), w którym mieści się filia Muzeum Rolnictwa. W Czyżewie (22 km) kościół parafialny – dzieło architekta Marconiego, dalej Zambrów (45 km) z neoromańskim XIX w. kościołem Świętej Trójcy i Łomża (74 km) – miasto na wysokim brzegu Narwi. Warte obejrzenia są: późnogotycka katedra, empirowy ratusz na Starym Rynku, kościół kapucynów z 1784 r., pomnik Stacha Konwy – przywódcy Kurpiów oraz Muzeum Regionalne z ciekawą kolekcją bursztynów. 16 km na zachód od Łomży – Nowogród – jeden z ciekawszych ośrodków dawnej kultury Kurpiowszczyzny, położony przy ujściu Pisy do Narwi. Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika prezentuje zbiory z dziedziny bartniczo-pszczelarskiej, dawnego rolnictwa, bursztyniarstwa, instrumentów ludowych, strojów kurpiowskich.

Ciechanowiec – Nur – Małkinia –Treblinka (40 km)
Po drodze z Ciechanowca najpierw mijamy Nur (13 km) - bardzo starą osadę na wysokiej skarpie Bugu, następnie Zuzelę z muzeum pamiątek po Prymasie Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim. Dojeżdżamy do Małkini (34 km), 4 km na południe – Treblinka. W 1941 r. hitlerowcy założyli tu obóz pracy niewolniczej (Treblinka I), w którym zginęło ok. 7000 osób, głównie Polaków. Na placu rozstrzeliwań – pomnik i cmentarz. 2 km od obozu pracy hitlerowcy zbudowali w 1942 roku obóz śmierci (Treblinka II), gdzie męczeńską śmiercią zginęło ponad 800 000 Żydów. Na miejscu obozu – pomnik i cmentarz, na którym ustawiono 17 000 kamieni symbolizujących nagrobki.

Ciechanowiec – Siemiatycze – Mielnik – Grabarka (66 km)
W Siemiatyczach (35 km) można zobaczyć kościół pomisjonarski, renesansowo-barokowy z przełomu XVI/XVII w., obok klasztor z 1725 r., cerkiew z XIX w. Ponadto do zwiedzenia – Muzeum Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. W odległości 21 km od Siemiatycz (na południowy wschód) malowniczo położony nad Bugiem Mielnik; na wzgórzach kredowych rezerwat roślinności stepowej „Góra Uszeście”. Grodzisko – Góra Zamkowa ma u podnóża ruiny kościoła z XV w. Cerkiew z XIX w. Kopalnia i przetwórnia kredy. W okolicy kompleksy lasów. 10 km dalej – Grabarka – miejsce prawosławnych pielgrzymek. Interesująca cerkiew i zespół krzyży wotywnych.

Trasy wycieczkowe

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl