Szlachcic na zagrodzie... - dwa projekty COKiS Drukuj
23.03.2012.


 Szlachcic na zagrodzie... - dwa projekty COKiS

Aby rozbudować zainteresowania historią, kulturą i tradycjami naszej Małej Ojczyzny i zainspirować młodzież do własnych badań i poszukiwań, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu realizuje dwa projekty.

Pierwszy projekt "Szlachcic na zagrodzie... – czyli, jak to ze szlachtą bywało" dofinansowany jest ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową/ODL Stowarzyszenie "Tutor" oraz drugi projekt "Szlachcic na zagrodzie – czyli, jak to ze szlachtą podlaską bywało..." współfinansowany z tzw.: "Małych Projektów" czyli ze środków Unii Europejskiej w ramach działań Osi 4 – LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Szesnastoosobowa grupa młodzieży uczestniczy w warsztatach historycznych i tanecznych, podczas których poznaje tradycje i zwyczaje szlacheckie, uczy się nazewnictwa elementów strojów w jakich występowała szlachta, wyszukuje informacje o rodach szlacheckich, które zamieszkiwały okoliczne zaścianki, projektuje i opracowuje folder o szlachcie z Podlasia, który ma podsumować realizację projektów. W czasie zajęć tanecznych osiem par uczy się polskich tańców narodowych: poloneza i mazura.

W ramach projektów uszyto tradycyjne stroje męskie składające się z: kontusza, żupana, spodni (szarawarów), pasa, czapki i butów, oraz stroje damskie składające się z: kontusza - kubraka obszytego futerkiem, spódnicy, bluzki z długim rękawem, czapki i butów.

          Więcej zdjęć...

Szlachcic na zagrodzie... - dwa projekty COKiS

fot. A. Kieliszek MPI

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl