Program
Rajd Śladami Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Drukuj
26.06.2012.

Po raz kolejny grupa osób związana z organizacją Rajdu Śladami Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Ziemi Podlaskiej ma zaszczyt zwrócić się do Państwa z zaproszeniem do udziału w tym przedsięwzięciu.

Dzięki wielu Przyjaciołom naszego Rajdu, tak indywidualnym jak i instytucjonalnym możemy po raz czwarty zorganizować dzieciom i młodzieży lekcję historii poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Lekcję o tyle ciekawą, że opartą na autentycznych sposobach działania, na wydarzeniach historycznych oraz okolicznościach towarzyszących codziennej służbie tych, którzy przysięgali służyć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej „aż do ofiary życia swego”.

W tym roku naszym pierwszorzędnym przewodnikiem będzie Dziennik por.”Lufy” – Henryka Wieliczko (1922 1949). Nie zabraknie jak zwykle wątków związanych z „Inką” – Danusią Siedzikówną (1928-1946), której rocznica śmierci wyznacza jak co roku datę naszego Rajdu. Uczestnicy poznają także dowódców i przyjaciół dwojga wymienionych wyżej Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady. Szczegóły zajęć terenowych, które poszczególne szwadrony będą wykonywały w trakcie Rajdu jak zwykle są w tym momencie tajemnicą. W związku z dużą rozbieżnością wiekową uczestników będą to jednak zadania dostosowane do ich wieku i możliwości.

Tegoroczna trasa obejmie teren zamknięty w trójkącie Ciechanowiec – Perlejewo – Boćki, a wyznaczać jej przebieg będą nie tylko wydarzenia związane z Armią Krajową, ale także z działaniami Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz Uderzeniowych Batalionów Kadrowych. Termin Rajdu, jak już wspomnieliśmy wyżej, jest związany z rocznicą śmierci Danusi Siedzikówny „Inki”, stąd też rozpocznie się 26 sierpnia koncentracją w Ciechanowcu, a zakończy uroczystościami rocznicowymi 28 sierpnia w Narewce.

W związku z tym, że otrzymujemy informacje o chęci udziału w tegorocznej edycji Rajdu młodzieży z matecznika 5 Wileńskiej Brygady – z terenów Wileńszczyzny, Nowogródczyzny oraz Grodzieńszczyzny – pobyt tych grup ustalimy indywidualnie z opiekunami. Szczegółowe informacje będą umieszczane sukcesywnie na stronie Stowarzyszenia: http://www.inka.org.pl/ . Przy tej okazji chcemy nadmienić, że popularność Rajdu oraz potrzeby organizacyjne spowodowały, że dotychczasowa formuła, czyli Regionalny Komitet Obrony Pamięci Narodowej w Bielsku Podlaskim Placówka w Hajnówce niestety wyczerpała się. Stąd też od 1 marca 2012 funkcjonujemy w nowej formie prawnej.

Jak każdego roku organizatorzy zapewniają nieodpłatnie wyżywienie oraz środki transportu w trakcie trwania Rajdu wszystkim uczestnikom. Prosimy jednak o przygotowanie w tym roku drobnej sumy na opłacenie zbiorowego ubezpieczenia - o jej wysokości powiadomimy przy okazji korespondencji zgłoszeniowej.

Zgłoszenia należy dokonywać drogą mailową: stowarzyszenie@inka.org.pl. Po otrzymaniu takiej informacji wyślemy na wskazany adres formularz, który po wypełnieniu tą samą drogą prosimy odesłać. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny.

Uczestnicy Rajdu na czas jego trwania powinni zaopatrzyć się w namiot, śpiwór, karimatę, odpowiednie obuwie oraz ubranie dostosowane do przemarszów w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Zapraszamy.

Bogusław Szczepan Łabędzki
Prezes Zarządu
tel.609 037 559

ks. Piotr Jurczak
Zastępca Prezesa Zarządu
Szef Sztabu Rajdu
tel.535 300 551


 
Rajd Śladami Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl