Program
Granice do zmiany Drukuj
11.07.2012.

Od przyszłego roku swoje granice zmieni 10 gmin i miast. Negatywnie zaopiniowano zmianę granic dziewięciu samorządów. Rząd odrzucił wnioski o nadanie statusu miasta czterem gminom.

W tym roku do ministra administracji i cyfryzacji wpłynęły 23 wnioski rad gmin dotyczące ustalenia granic gmin i miast oraz zmiany siedziby władz gminnych. Pozytywną opinię uzyskały ostatecznie wnioski pięciu gmin i pięciu miast.

Dzięki zmianom od nowego roku miasto Żarów powiększy się kosztem gminy Żarów o prawie 89 ha. O prawie 60 ha rozszerzy swoje granice miasto Strzelce Krajeńskie, a o 73,4 ha powiększy się miasto Sępólno Krajeńskie.

Zmiany granic nastąpią też w drugą stronę – gmina Ciechanowiec powiększy się kosztem miasta Ciechanowiec o ponad 647 ha.

Rząd nie zgodził się natomiast na zmianę granic dziewięciu miast i gmin: Głogowa, Biłgoraja, Moszczenicy, Białobrzegów, Gostynina, Rzeszowa, Marklowic, Bartoszyc, Kargowej.

Rada Ministrów odrzuciła też wnioski o nadanie statusu miasta czterem gminom: Zaklików, Kórnik, Skierbieszów i Stopnica. W dwóch ostatnich o odmowie zdecydowała zbyt mała liczba mieszkańców (poniżej 2000). W przypadku gminy Zaklików chodziło o zbyt szerokie określenie przyszłego miasta i terytorium.

Wniosek rady miejskiej Kórnik o podział miejscowości Kórnik na dwie odrębne miejscowości: Kórnik i Bnin oraz nadanie Bninowi statusu miasta został odrzucony już po raz trzeci. Zdaniem Rady Ministrów taka zmiana byłaby precedensem bo w Polsce nie ma przypadku, aby na terenie jednej gminy znajdowały się dwa miasta.
                                                                                  /mp/

     źródło: www.samorzad.pap.pl    
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl