XII Podlaskie Święto Chleba Drukuj
16.08.2012.

XII Podlaskie Święto Chleba

 
Od dwunastu lat na odbywającym się w niedzielę najbliższą świętu Matki Boskiej Zielnej Podlaskim Święcie Chleba w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu można zobaczyć prawie wszystko to, co wiąże się z letnią obrzędowością wiejską.

W tym roku po tradycyjnym rozpoczęciu imprezy - podzieleniu się sześciometrową chałką wypieczoną przez ciechanowieckich piekarzy, pracownice muzeum, wystylizowane na pierwszą polską traktorzystkę Magdalenę Figur z Żuław, zaprezentowały pod hasłem z lat 50 "Kobiety na traktory", muzealną kolekcję ciągników i ciągówek. Później goście odwiedzający zobaczyli święcenie zwierząt - obrzęd związany z kultem św. Rocha, patrona ogrodników, rolników i zwierząt domowych. Trwający przez cały dzień konkurs na wykonanie równianki pozwalał poznać tajniki układania tego bukietu z kłosów zbóż, kwiatów, drobnych owoców i warzyw, który tradycyjnie święciło się w kościele 15 sierpnia w podziękowaniu za plony. Inną atrakcję stanowiły inscenizacje dawnych zwyczajów żniwnych - koszenia kosą i  żęcie zboża sierpem, wiązania snopów, stawiania "dziesiątek", "oborywania przepiórki" i młocki przy pomocy młocarni napędzanej przez zabytkową lokomobilę, czy zwyczajów dożynkowych - barwnego korowodu żniwiarzy i wręczenia okazałego wieńca dożynkowego w kształcie korony gospodarzom dożynek. Tajniki tradycyjnego wypieku chleba można było podpatrzeć przy plenerowym piecu chlebowym, a na stoiskach przygotowanych przez ponad 20 piekarni zaopatrzyć się w chleby wiejskie, regionalne, litewskie, pieczone na liściu, z boczkiem czy pieczone wg XII-wiecznej receptury chleby staropolskie. Na innych stoiskach można było skosztować ludowych specjałów lub kupić wyroby z drewna, gliny, skóry czy wikliny wystawiane przez twórców ludowych.

Oprawę muzyczną XII Podlaskiego Święta Chleba stanowiły występy zespołów folklorystycznych: "Jarzębina" z Broku, "Kalina" z Żurobic, "Kłosy" z Ciechanowca, "Klekociaki" z Bociek, "Podlasie" z Szepietowa, "Banda Retro" z Ostrowi Mazowieckiej, "Czyżowianie" z Czyży, "Strumok" z Dubicz Cerkiewnych, "Zabużaki", "Słoneczniki", "Retro" i "Małe Podlasie" z Siemiatycz, "Patockie Dzwoneczki" z Patok, "Skowronki" z Brańska i "Promni" z Warszawy. Dzień zakończyły występy zespołów "Poparzeni Kawą Trzy" i "Szwagierkolaska".

          Więcej zdjęć...

XII Podlaskie Święto Chleba

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka

 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl