Adwentowe Ligawki 2005 Drukuj
05.01.2006.


Dźwięk ligawki rozpoczyna adwent, czas oczekiwania na Boże Narodzenie. W pierwszą niedzielę adwentu Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu organizuje Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. W tym roku 3-4 grudnia odbył się jubileuszowy XXV z kolei. W konkursie uczestniczyli Bułgarzy, Litwini, Słowacy, Huculi z Ukrainy, Górale z Podhala, Beskidu Śląskiego, Kaszub, przedstawiciele Kurpi, Podlasia i Mazowsza.

Podlasianie grali na ligawkach, Kaszubi na bazunach, górale na trombitach. Konkurs podzielona na dwa dni: 3 grudnia przesłuchano dzieci w kategorii trąb, następnie zaprezentowali się dorośli również w kategorii trąb. W czasie przerw, podczas których obradowało jury wystąpiły zespoły: górali z Pienin, "Pleskota" z Kaszub i litewski zespół Dyjuta. Drugi dzień konkursu poprzedziła msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, a następnie już na terenie Muzeum rozpoczęto przesłuchanie w kategorii inne instrumenty pasterskie. Mieliśmy okazję usłyszeć Bułgarów grających na gajdach, górali na fujarkach i skrzypcach, grano na okarynach, ukraińskich drumlach, aborygeńskich didgeridoo i meksykańskiej fujarce quena.

W tym roku w kategorii ligawki dorośli I miejsce zajęli Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca oraz Antoni Wojno z Trojanówka.
Kategorię dzieci wygrali: Karolina Klejzerowicz i Adam Żero, oboje z Ciechanowca.
Kategoria trombity dorośli: I miejsca nie przyznano, natomiast trzy równorzędne drugie nagrody otrzymali: Paweł Kacwin z Krościenka, Jurij Daszkiewicz z Ukrainy i Łukasz Kaczmarzyk z Istebnej. Kategoria dzieci : Aleksander Polak z Ukrainy, Adam Salomon i Maria Salomon z Krościenka.
Kategoria bazuny: Wojciech Choszcz z Chmielna na Kaszubach
Nagrody w grupie inne instrumenty pasterskie otrzymali:
w kategorii dorośli Bimitar Ouchikow z Bułgarii (gajdy) i Bartłomiej Rybka z Koniakowa (fujarka, gajdy, okaryna).
Kategoria dzieci: Oleg Fokszek z Czerniowic na Ukrainie (skrzypce, drumla) i Jakub Salamon z Krościenka (skrzypce).

Organizatorami XXV Konkursu byli: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Starosta Wysokomazowiecki i Burmistrz Ciechanowca. Patronat nad imprezą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podlaskiego i biskup drohiczyński Antoni Dydycz..

więcej zdjęć...

Adwentowe Ligawki 2005 

 

 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl