Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru Drukuj
12.09.2012.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu, już tradycyjnie wziął udział w XII Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.

Wokół Pomnika Katyńskiego zgromadziło się 11 tys. osób, przede wszystkim młodzież, działacze Związku Sybiraków, przedstawiciele Polonii nie tylko ze Wschodu, liczne poczty sztandarowe. Byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, ministrem nauki Barbarą Kudrycką i prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim.

Tegoroczne uroczystości przebiegały pod hasłem „Wracamy do Ciebie, Polsko”. W swoim wystąpieniu prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, powiedział: Wasza obecność tutaj świadczy o pamięci, hołdzie i wielkim uznaniu, jakim darzycie deportowanych, szczególnie tych, którym niedane było wrócić z Golgoty Wschodu.

Marsz ruszył od Pomnika Mordu Katyńskiego w kierunku Kościoła Ducha Świętego. Poczty sztandarowe zdały się ciągnąć bez końca, jeden za drugim, dziesiątki, setki, uczestników marszu można by w całości ogarnąć jedynie z lotu ptaka.

Wiemy, że patriotyzm w czasach wolności ma inny wymiar i znaczenie niż ten sprzed lat. Nie musimy podejmować decyzji życia i śmierci, nie musimy składać najwyższych ofiar tak jak nasi poprzednicy. Nasz patriotyzm to przede wszystkim wzajemne szanowanie siebie, symboli narodowych, codzienna troska o możliwość rozwoju talentów, spełniania marzeń i aspiracji, radości i dumy z życia w wolnym kraju, pamięć o historii naszej ojczyzny. W taki sposób my młodzi ludzie pokazujemy, że jesteśmy patriotami.

W związku z tymi wydarzeniami w dniu 17 września uczcimy wywózki Polaków na Sybir refleksyjnym montażem słowno-muzycznym oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem ofiar Katynia. Wśród zaproszonych gości będą bohaterowie tych bolesnych wydarzeń – Sybiracy.

                                               

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

fot. Anna Sobieska-Tekień

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl