Uczniowie z województwa podlaskiego w Katyniu i Smoleńsku Drukuj
27.09.2012.

 

Uczniowie z województwa podlaskiego w Katyniu i Smoleńsku

Trzydziestu uczniów podlaskich szkół wróciło z trzydniowej ekspedycji do miejsc kaźni w Katyniu i Kuropatach, zorganizowanej w ramach projektu edukacyjnego „Katyń - w 72.  rocznicę Zbrodni” przez białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z lokalnymi samorządami.

To, co TAM przeżyłam, na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Dopiero teraz zdałam sobie sprawę z tego, czym jest patriotyzm. Nigdy o tym nie zapomnę. Emocje, które towarzyszyły temu wyjazdowi utkwiły w sercu i duszy, malując obraz prawdziwej dumy z bycia Polką. Nasza misja będzie trwać. Tradycja będzie kultywowana. Dziękuję za możliwość bycia w tak niezwykłym miejscu. Historia pozostanie żywa, bo my stajemy się jej świadkami” – podsumowała wyjazd Monika Zdancewicz z III LO w Suwałkach. To tylko jeden z wielu wpisów, jakie uczestnicy wyprawy zamieścili na internetowym blogu, dokumentującym jej przebieg (www.radio.bialystok.pl/blog/wyjazdedukacyjnydokatynia2012). Są tam również zdjęcia i filmy „na gorąco” umieszczane na podstronie znajdującej się na serwerze patrona medialnego ekspedycji: Radia Białystok
.
W trzecim wyjeździe do miejsc kaźni Polaków na Wschodzie uczestniczyli licealiści i uczniowie techników z Suwałk, Kolna, Łomży, Moniek i Ciechanowca, ich nauczyciele, świadkowie historii, edukatorzy z Oddziału IPN w Białymstoku. Trasa tegorocznego wyjazdu obejmowała Nowogródek, Kuropaty, Orszę, Smoleńsk, Katyń i Grodno. Uczestnicy wyjazdu wysłuchali gawęd historycznych i prelekcji pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej, prokuratora Stefana Śnieżki, prowadzącego na początku lat dziewięćdziesiątych śledztwo katyńskie oraz Pani Haliny Sugier, przewodniczki z mazowieckiego oddziału PTTK, znakomicie opowiadającej o historii polskich Kresów. Sami uczniowie przygotowali natomiast program patriotyczno-artystyczny, który zaprezentowali po wizycie w Katyniu i Smoleńsku, podczas wieczernicy w kościele w Orszy. W Grodnie zapalili świece na grobach obrońców miasta z września 1939 r.

8 października br., w białostockim Oddziale IPN odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt, podczas którego uczniowie zaprezentują prace, przygotowane na podstawie materiałów zebranych w trakcie wyjazdu.

Organizatorem projektu „Katyń – w 72. rocznicę Zbrodni” jest Oddział IPN w Białymstoku przy współpracy podlaskiego Kuratorium Oświaty. Realizacja całego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony samorządów, a mianowicie: Prezydenta Miasta Łomży, Prezydenta Miasta Suwałk, Starostwa Powiatowego w Mońkach, Starostwa Powiatowego w Kolnie, Starostwa Powiatowego w Wysokim Mazowieckiem.

                                                               

Tomasz Danilecki
Oddział IPN w BiałymstokuUczniowie z województwa podlaskiego w Katyniu i Smoleńsku

Uczniowie z województwa podlaskiego w Katyniu i Smoleńsku

Uczniowie z województwa podlaskiego w Katyniu i Smoleńsku

Uczniowie z województwa podlaskiego w Katyniu i Smoleńsku

fot. Oddział IPN w Białymstoku

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl