Ponad 200 mieszkańców gminy Ciechanowiec zainteresowanych kolektorami z unijnym dofinansowaniem Drukuj
21.11.2012.


Zarząd województwa podjął w sierpniu 2012 r. decyzję o uruchomieniu konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Działanie 5.2 Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska.

Celem tego działania jest zachowanie dziedzictwa środowiska naturalnego poprzez inwestycje infrastrukturalne o zasięgu lokalnym zmniejszające negatywne skutki cywilizacji poprzez np.: zmniejszenie ilości zanieczyszczeń czy wzrost wykorzystywania niekonwencjonalnych źródeł energii. W związku z tym po raz pierwszy podlaskie samorządy mogą starać się o zakup kolektorów słonecznych, które będą instalowane na budynkach użyteczności publicznej i domach mieszkańców, np. na dachach domów jednorodzinnych, ale tylko tych, w których nie jest prowadzona działalność komercyjna.

Duże zainteresowanie mieszkańców możliwością zainstalowania kolektorów z unijnym dofinansowaniem spowodowało, że Gmina Ciechanowiec złożyła projekt pn. "Ciepło słoneczne = ciepło użyteczne – instalacja kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach mieszkalnych w Gminie Ciechanowiec". Projekt przewiduje zakup i montaż kolektorów na 2 budynkach użyteczności publicznej i 232 budynkach mieszkalnych. Według projektu 6 rodzajów instalacji, różniących się przede wszystkim ilością kolektorów i wielkością zasobnika na ciepłą wodę, będzie montowanych na terenie 32 miejscowości – najwięcej w Ciechanowcu (69) i Kozarzach (25).

Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2013-2014, a jego całkowita wartość wyniesie 3 363 871,32 zł (koszty kwalifikowalne). Jeśli projekt Gminy Ciechanowiec otrzyma dofinansowanie, to 79% kosztów zainstalowania kolektorów pokryje dotacja z UE, 5 % Gmina Ciechanowiec, a 16% beneficjent.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl