Niedziela Palmowa Drukuj
28.03.2013.


Niedziela Palmowa rozpoczynająca w kościele katolickim Wielki Tydzień, który przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych, jest obecna w kulturze od początków chrześcijaństwa.

Niedziela Palmowa

fot. Z. Poniatowski MPI


Przewodnim elementem tego dnia jest procesja przypominająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy oraz wprowadzone do liturgii w XI wieku święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa, zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe “palmy” uformowane z bibułkowych kwiatów.

W ciechanowieckim kościele pw. Trójcy Przenajświętszej Niedziela Palmowa ma od lat szczególnie uroczystą oprawę - Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz przewodniczy procesji i celebracji mszy świętej, w której biorą udział uczestnicy "Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej” organizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

W tym roku do konkursu zgłoszono 418 oryginalnych i barwnych palm wykonanych przez uczestników indywidualnych oraz przedszkola, szkoły, ośrodki szkolno-wychowawcze, ośrodki kultury i domy pomocy społecznej.

          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl