Wypalanie traw - zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt Drukuj
24.04.2013.

Każdego roku wiosną rozpoczyna się sezon wypalania traw. Niekontrolowany ogień często powoduje pożary lasów i zabudowań gospodarskich, w których giną ludzie i zwierzęta.
 
W poniedziałek Komendant Główny PSP generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz poinformował, że od początku roku wybuchło w kraju ponad 14 tys. pożarów traw i łąk, zginęło w nich pięć osób.

Wczoraj trzy drużyny straży pożarnej: dwie z OSP Ciechanowiec i jedna PSP z Wysokiego Mazowieckiego przez kilka godzin walczyły z pożarem koło Przybyszyna. Spłonął hektar łąk wraz ze śródpolnymi zadrzewieniami.

Państwowa Straż Pożarna apeluje o niewypalanie traw, strażacy gaszący pożary spowodowane wypalaniem traw mogą być w tym samym czasie potrzebni w innym miejscu. Wypalanie traw i ściernisk jest zabronione przez art. 124 ustawy o ochronie przyrody: „Zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin”. Ten, kto wypala trawy lub inną roślinność - popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny.

Również wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach uprawnych, zgodnie z § 43 rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - jest zabronione.

Pożar łąk to często wyrok śmierci dla niezliczonej ilości zwierząt - od drobnych bezkręgowców (dżdżownice, krocionogi, pająki, świerszcze, pasikoniki, motyle, mrówki, pszczoły, osy, …) po wiele gatunków kręgowców (ropuchy, jaszczurki zwinki i żyworodne, …), a także liczne gatunki ptaków i ich lęgi. W płomieniach ginie mikroflora glebowa, co wyjaławia glebę i hamuje naturalny rozkład resztek organicznych. Niekontrolowany ogień zazwyczaj przenosi się na pobliskie zabudowania i lasy powodując dalsze nieodwracalne straty w mieniu i środowisku. W ekosystemach leśnych pożary niszczą kryjówki zwierząt oraz bazę pokarmową dla wielu organizmów.

Gęsto ścielący się dym, to kolejne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wyjazd tylko jednego pojazdu do każdego z takich pożarów kosztuje Straż Pożarną kilkaset złotych. Są to niepotrzebnie wydane pieniądze podatników. Wóz bojowy oraz strażacy, którzy uczestniczą w takich akcjach, często mogliby być bardziej potrzebni tam, gdzie istnieje zagrożenie najwyższego dobra - bezcennego życia i zdrowia ludzkiego.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl