Program
Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
07.05.2013.


Konstytucja 3 Maja czyli Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona została w 1791 roku, aby zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. Z. Poniatowski MPI


Konstytucja wprowadziła prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan, przyjęła chłopów pod opiekę państwa oraz ustanowiła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. I chociaż obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa stała się symbolem wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.

Ciechanowieckie obchody święta zaczęły się przygotowaną przez uczniów akademią w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu, następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Z powodu padającego deszczu okolicznościowe przemówienie burmistrza Ciechanowca z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja wygłoszone zostało w kościele.

Dalsze uroczystości odbyły się pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz gminnych i powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.


          Więcej zdjęć...
 

Informator

Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 26 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: dmuchańce, animacje i zabawy w plenerze, Rodzinne Zawody Wędkarskie... »»
 
Zaproszenie na wernisaż wystawy
Zaproszenie na wystawę w Muzeum RolnictwaMuzeum Rolnictwa im Ks. K. Kluka zaprasza 23 maja o godz. 12.00 na otwarcie wystawy "Białoruskie Stroje Ludowe" z kolekcji Białoruskiego Pańtwowego Muzeum Architektury Narodowej i Życia Codziennego.. »»
 
Oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń
Herb Ciechanowca
Burmistrz Ciechanowca informuje, że 16 maja 2019 r. wpłynęła oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń z zakresu społeczeństwa obywatelskiego... »»
 
Rolnicze badania ankietowe 2019 r.
Badania ankietowe w 2014 r.Od 1 czerwca 2019 r. będą realizowane badania dotyczące produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na terenie województwa podlaskiego wykonywać je będą pracownicy oraz ankieterzy Urzędu Statystycznego... »»
 
Jarmark Świętojański - zapraszamy wystawców i przedsiębiorców
Jarmark Świętojański - zapraszamy wystawców i przedsiębiorcówBurmistrz Ciechanowca zaprasza wystawców i przedsiębiorców, twórców ludowych, producentów potraw regionalnych, do bezpłatnego udziału w Jarmarku Świętojańskim... »»
 
Wypożyczalnia rowerów przy Punkcie Informacji Turystycznej
Wypożyczalnia rowerów przy Punkcie Informacji Turystycznej
Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu uruchomił wypożyczalnię rowerów, która obecnie mieści się przy Punkcie Informacji Turystycznej pl. 3 Maja 31. Czynna w godzinach otwarcia PIT... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl