Śluby panieńskie, czyli... Teatr w małym mieście Drukuj
29.05.2013.


W Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się premiera komedii Aleksandra Fredry z 1832 roku - "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca".

Śluby panieńskie, czyli... Teatr w małym mieście

fot. Z. Poniatowski MPI


Pracę nad sztuką, której głównym tematem jest miłość, komediopisarz rozpoczął w 1826 roku, ale perturbacje uczuciowe - w tym czasie Fredro zakochał się nieszczęśliwie - spowodowały, że ostateczna redakcja utworu nastąpiła dopiero w roku 1832, a premiera miała miejsce 1833 roku we Lwowie. Tytułowy "magnetyzm" to pseudonaukowa teoria Franza Antona Mesmera, głosząca, że w ciele istnieje fluid, który oddziałuje na drugą osobę i przyciąga ją jak magnes. A "śluby panieńskie" to decyzja dwóch młodych panienek: Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną / Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną, która wywołuje reakcję zakochanych kawalerów i przeprowadzenie przez nich intrygi, skutkującej zdobyciem ukochanych.

Grupa młodych aktorów z Ciechanowca wraz z Jolantą Drewnowską-Koziarską, która podjęła się roli reżysera i scenografa, przez kilka miesięcy przygotowywała swoją interpretację klasycznej polskiej komedii. Daria Łuniewska wcieliła się w rolę Klary, Anielę zagrała Bogusia Radziszewska, Gustawa - Szymon Wanaks, Albina - Radek Mazur, Panią Dobrójską -  Sylwia Łokieć, Radosta - Norbert Złotkowski, Jana - Hubert Radziszewski. W przedstawieniu wzięły też udział dziewczęta spełniające role rekwizytorów i suflerów - Aleksandra Boguszewska, Karolina Niewiarowska, Paulina Rusiniak i Weronika Marzęta.

Realizowany przez Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, projekt "Teatr w małym mieście", poszerzył dostępną w gminie ofertę kulturalną o formę teatralną, i to realizowaną własnymi siłami pasjonatów teatru i literatury.          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl