XIII Podlaskie Święto Chleba Drukuj
26.08.2013.


Pszenny, żytni lub graham, biały lub ciemny, z kminkiem lub z makiem, z dynią, słonecznikiem, żurawiną, rodzynkami lub śliwkami - chleb - całe bogactwo piekarniczego kunsztu prezentowane było na XIII Podlaskim Święcie Chleba w Muzem Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu.

XIII Podlaskie Święto Chleba

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Jak zawsze Podlaskie Święto Chleba przyciągnęło do Ciechanowca tysiące zwiedzających zainteresowanych podlaskimi zwyczajami. W trakcie imprezy można było oglądać pokazy dawnych obrzędów żniwnych i dożynkowych, pokazy zanikających już umiejętności, jak żęcie sierpem, koszenie kosą czy wiązanie snopków. Można było także uczestniczyć w wypieku chleba czy obejrzeć kolekcję maszyn rolniczych, poczynając od uczestniczących w paradzie zabytkowych ciągników i jedynej w Polsce samobieżnej lokomobili parowej, a kończąc na pracującej lokomobili napędzającej młockarnię.

Zainteresowani mogli też uczestniczyć w imprezie bardziej czynnie - przyprowadzić swego domowego pupila na obrzęd święcenia zwierząt albo wystartować w konkursie na wykonanie równianki i, z materiałów udostępnionych przez muzeum, stworzyć własny bukiet z leczniczych ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, makówek, konopi oraz różnych warzyw i owoców.

Widzom oglądającym stoiska z wyrobami twórców ludowych: garncarzy, wikliniarzy, malarzy, koronczarek, pszczelarzy, wędliniarzy i piekarzy, oraz widzom próbującym podlaskich przysmaków - jałowcowego piwa, syconych miodów, sera korycińskiego i tatarskich pierekaczewników, towarzyszyły tańce i muzyka ludowa w wykonaniu zespołów i kapel z Podlasia i Mazowsza.

          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl