Tradycja rycerska w Polsce i w Europie - VI Słoneczny Zlot Drukuj
03.09.2013.


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Organizacji Wiejskich zorganizowało w Wałbrzychu VI Słoneczny Zlot, w którym wzięło udział ponad 200 uczniów z całej Polski.

Tradycja rycerska w Polsce i w Europie… VI Słoneczny Zlot

W dniach od 21 do 25 sierpnia, w tej cyklicznej imprezie uczestniczyła także młodzież z Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu

Słoneczny Zlot to spotkanie dzieci i młodzieży, w ramach którego wychowankowie i ich opiekunowie spotykają się, by wspólnie spędzić czas, uczestnicząc w grach i zabawach, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych rozwijających umiejętności i talenty - sportowych, teatralnych, plastycznych, dzieląc się doświadczeniem i wzajemną przyjaźnią, promując ideę samopomocy.

Tematem przewodnim tegorocznego Zlotu była „Tradycja rycerska w Polsce i w Europie. Od Zawiszy Czarnego do Księżnej Daisy”. Było to wielkie święto wspaniałej historycznej tradycji, podczas którego dzieci brały udział w wielu konkursach, m.in. o pierścień Rycerza i odznakę Księżnej Daisy.

Na hipodromie w Książu uczestniczyły w średniowiecznej bitwie pomiędzy rycerstwem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego reprezentowanym przez zaciężnych rycerzy z drużyną z Mazowsza oraz rycerstwem Królestwa Polskiego reprezentowanym przez zaciężnych rycerzy z drużyną z Podlasia.

W sali balowej Zamku Książ odbył się finał konkursu wiedzy o tradycji rycerskiej w Polsce, w którym zwycięzcą został Karol Nadolny z Ciechanowca. Na Wielkiej Gali Finałowej w amfiteatrze odebrał on pierścień rycerski oraz wiele cennych nagród, m.in. wodoszczelną kamerę Kodak. Wszyscy uczestnicy Zlotu otrzymali od głównego organizatora okolicznościowe koszulki, czapeczki i odblaskowe bransoletki.

W trakcie Słonecznego Zlotu realizowany był również projekt „Promykowy ratownik”, w którego realizację włączyło się Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Ma on na celu doskonalenie wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz profilaktyki wypadków. Projekt polega na kaskadowym szkoleniu - w pierwszej kolejności lokalnych liderów, następnie dzieci, młodzieży, społeczności lokalnej. Pomysł cieszy się dużym zainteresowaniem. W marcu zrealizowane zostały pierwsze kursy dla 17 liderów i blisko 120 uczniów z województwa podlaskiego, wśród nich dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Ciechanowiec.

Wyjazd i udział w Słonecznym Zlocie odbył się dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu. Serdecznie dziękujemy za możliwość ciekawego spędzenia czasu w pięknych plenerach Dolnego Śląska oraz przybliżenie uczestnikom tradycji rycerskiej na przestrzeni epok.

                                               

Małgorzata Zaremba
Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w CiechanowcuTradycja rycerska w Polsce i w Europie… VI Słoneczny Zlot

Tradycja rycerska w Polsce i w Europie… VI Słoneczny Zlot

fot. Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl