Ekspozycja zabawek "Przyjaciele z dzieciństwa" Drukuj
18.12.2013.


W dawnej szkole we wsi Winna-Chroły, obiekcie zamiejscowym Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, odbyło się otwarcie ekspozycji stałej pod tytułem "Przyjaciele z dzieciństwa".

Ekspozycja zabawek

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Ekspozycja zabawek "Przyjaciele z dzieciństwa" została przygotowana w większości ze zbiorów Państwa Wandy i Honore Heroes – pomysłodawców otwartej wystawy. Oprócz przekazanych przez nich eksponatów oraz obiektów ze zbiorów własnych Muzeum Rolnictwa, na wystawie znalazły też miejsce prywatne pamiątki z dzieciństwa wielu osób, w tym m.in.: Grzegorza Godlewskiego, Stanisława Kryńskiego, Grzegorza Łopuskiego, Zofii Niemyskiej, Anny i Janusza Niewiarowskich, Joanny Paduch, Barbary i Krzysztofa Pełszyków, Antoniego Radziszewskiego i Zbigniewa Radziszewskiego.

Zabawki zgromadzone na wystawie wykonane są z różnych materiałów: drewna, papieru, gumy, tkaniny, kamienia, metalu, porcelany, biskwitu, skóry, plastiku i celuloidu. Zaprezentowano prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku. Obejrzeć można zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, samochodziki, kolejki, klocki, pluszowe zwierzątka i wiele innych.

Z racji na ich różnorodność zostały podzielone na cztery grupy. Pierwsza część ekspozycji prezentuje najstarsze zabawki pochodzące z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku, które dawniej można było spotkać jedynie w zamożnych domach. W drugiej sali znajdują się zabawki spod wiejskiej strzechy, czyli XX-wieczne zabawki ludowe: karuzele na patyku, konie na biegunach i inne, często samodzielnie wykonane przez dziecko lub jego opiekunów. Dwie kolejne części wystawy prezentujące pokój dziewczynek i pokój chłopięcy obejmują zbiór, który można nazwać "zabawkami z PDT-u i od wujka z Ameryki". Zabawki te pochodzą z drugiej połowy XX wieku.

Z myślą o najmłodszych zwiedzających, przygotowano dodatkową atrakcję w postaci pomieszczenia przeznaczonego do samodzielnej zabawy.

Autorką scenariusza wystawy jest Krystyna Bogucka.

źródło: www.muzeumrolnictwa.pl          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl