Program
Odrestaurowane silniki stacjonarne w Muzeum Rolnictwa Drukuj
05.08.2014.


Do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu powróciło sześć z ośmiu zabytkowych silników stacjonarnych poddanych pełnej konserwacji w ramach zadania "Konserwacja silników stacjonarnych".

Odrestaurowane silniki stacjonarne w Muzeum Rolnictwa

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Projekt  realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Dziedzictwo kulturowe - priorytet 2. - Wspieranie działań muzealnych. Zadanie zostało dofinansowane ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz własnych Muzeum.

Po konserwacji wróciły następujące silniki:
1. Pionowy silnik „Machow” - wyprodukowany przed 1917 r. w Zakładach Machowa i Petersa w Tambowie w Rosji
2. Pionowy silnik „Perkun” - wyprodukowany w 1915 r. przez Towarzystwo Motorów „Perkun” w Warszawie,
3. Pionowy silnik SZ21 - wyprodukowany ok. 1921 r. przez firmę Deutsche Werke w Kilonii w Niemczech,
4. Poziomy silnik spalinowy systemu Körtinga - wyprodukowany w latach 1930 – 31 przez firmę „Stocznia Gdańska Międzynarodowe Towarzystwo Budowy Okrętów i Maszyn” w Gdańsku,
5. Dwucylindrowy, poziomy silnik „Güldner GL32” - wyprodukowany w 1932 r. przez firmę „Güldner” w Aschaffenburg w Niemczech,
6. Poziomy silnik „Pionier” - wyprodukowany w latach 1918 - 1939 przez firmę „Vereinigte Maschinenfabriken Pionier A.G.” w Gumbinnen w Prusach Wschodnich (obecnie Gusiew w Rosji).

Wytypowane do konserwacji silniki są bardzo cennymi zabytkami z zakresu techniki rolniczej w Polsce. Stanowią one część jednej z największych w tej chwili muzealnych kolekcji silników spalinowych w Polsce. Cała kolekcja liczy obecnie 34 obiekty wyprodukowane w latach 1890 - 1988. Głównym celem zadania jest "przywrócenie zabytkowych silników do życia" poprzez ich usprawnienie i nadanie obiektom pierwotnego, fabrycznego wyglądu.

Odrestaurowane silniki będą umieszczone na ekspozycjach stałych Działu Techniki Rolniczej oraz wykorzystywane do pokazów pracy w trakcie organizowanych imprez plenerowych. Najbliższe pokazy ich pracy odbędą się 10 sierpnia br. w trakcie XIV Podlaskiego Święta Chleba oraz 21 września br. w czasie festynu „Jesień w polu i zagrodzie”.

                                           

Marek Wiśniewski
Kustosz - Kierownik Działu Techniki Rolniczej
Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka
w Ciechanowcu

        

 


          Więcej zdjęć...

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl