Nowy rok szkolny - Rokiem Szkoły Zawodowców Drukuj
04.09.2014.


Rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony Rokiem Szkoły Zawodowców, rozwój szkolnictwa zawodowego ma być priorytetem w działaniach Ministerstwa Edukacji Narodowej. W nowym roku szkolnym wprowadzono też wiele zmian dotyczących uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Nowy rok szkolny - Rokiem Szkoły Zawodowców

fot. ZSOiZ w Ciechanowcu


Pierwszego września po raz pierwszy do I klas szkół podstawowych wraz z siedmiolatkami poszła obowiązkowo grupa dzieci sześcioletnich. Dzieci otrzymają bezpłatnie rządowy "Nasz elementarz" - podręcznik przygotowany na zlecenie resortu edukacji, który ma być własnością szkoły i służyć co najmniej trzem rocznikom. Dodatkowo każdy uczeń pierwszej klasy otrzyma dotację na zakup podręcznika do języka obcego oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych. Od tego roku klasy I (a w latach następnych także klasy II i III) szkół podstawowych nie będą mogły liczyć więcej niż 25 uczniów.

Starszych uczniów szkół podstawowych także czekają zmiany. Wiosną 2015 po raz pierwszy w nowej formule przeprowadzony zostanie sprawdzian dla szóstoklasistów, który będzie składał się z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, druga będzie testem z języka obcego.

W szkołach ponadgimnazjalnych wiosną 2015 r. abiturienci będą musieli zdać obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki, w zmienionej formule - większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. Nowością będzie dodatkowy, co najmniej jeden obowiązkowy pisemny egzamin z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru. Maturzyści będą też musieli przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym na egzaminie z języka polskiego zdający będzie losował zadanie dotyczące fragmentu tekstu literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji, przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

W nowym roku szkolnym 2014/2015 wchodzą też w życie ułatwienia w dostępie do lekcji etyki - aby szkoła miała obowiązek zorganizowania lekcji etyki, nadal jest koniecznych siedmiu uczniów, jednak po to by gmina musiała zorganizować grupę międzyszkolną wystarczy jeden chętny.

O edukację mieszkańców Gminy Ciechanowiec dbają pozostające pod opieką samorządu gminnego Przedszkole w Ciechanowcu, Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Ciechanowcu, Szkoła Podstawowa w Łempicach, Szkoła Podstawowa w Radziszewie Starym i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu, prowadzona przez Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży Szkoła Podstawowa w Kocach-Schabach, a także nadzorowany przez samorząd powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im J. Iwaszkiewicza w Ciechanowcu, na który składają się Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (gimnazjum i liceum - dla których organem nadzorującym jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Publiczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych na Podbudowie Gimnazjum i Policealne Szkoły dla Dorosłych.

We wszystkich tych placówkach uczyć się będzie 99 przedszkolaków, 499 uczniów szkół podstawowych - w tym 39 sześciolatków, 170 gimnazjalistów, 85 uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, 262 uczniów Liceum Ogólnokształcącego, 102 uczniów Technikum, 58 uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i 184 uczniów szkół dla dorosłych.

Według kalendarza roku szkolnego 2014/2015, wolne dni uczniów z województwa podlaskiego to: zimowa przerwa świąteczna (22-31grudnia 2014 r.), ferie zimowe (26 stycznia-8 lutego 2015 r.) i wiosenna przerwa świąteczna (2-7 kwietnia 2015 r.). Rok szkolny zakończy się 26 czerwca 2015 r.

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl