Narodowe Czytanie "Trylogii" Drukuj
16.09.2014.


Prezydent Komorowski zapraszając do udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu powiedział: Pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem.

Narodowe Czytanie


„Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. „Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik - kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, której podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Ciechanowiec od początku czynnie uczestniczy w czytaniu arcydzieł polskiej literatury. Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu i Publiczna Biblioteka Miejska zorganizowały tegoroczne czytanie "Trylogii" przed Urzędem Miejskim. Największą grupę uczestników stanowiła grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu, Dzieci z Koła Młodych Przyjaciół Ciechanowca, Koła Historycznego i Koła Przyrodniczego wraz z nauczycielami.

W przyszłym roku Narodowe Czytanie poświęcone będzie "Lalce" Bolesława Prusa.
  


Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie
 
Narodowe CzytanieNarodowe Czytanie

fot. COKiS/SP w Ciechanowcu 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl