Adwentowy dźwięk ligawek Drukuj
17.12.2014.


Po raz 34. dźwięki podlaskich ligawek, kaszubskich bazun i góralskich trombit, grających w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego, oznajmiły o nadejściu Adwentu.

Adwentowy dźwięk ligawek

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Przez dwa dni Ciechanowiec rozbrzmiewał dźwiękami ludowej muzyki granej na różnorodnych instrumentach pasterskich przez wykonawców z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Słowacji i Węgier, Kaszub, Podhala, Podbeskidzia i Podlasia.

W tegorocznych “Ligawkach” uczestniczyło 162 wykonawców rywalizujących w 5 kategoriach muzycznych. Oceniało ich jury w składzie: mgr Krzysztof Braun - etnograf, starszy specjalista naukowo-techniczny Archiwum, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Warszawski; mgr Piotr Dorosz - etnomuzykolog, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - Zakład Muzykologii, Zbiory Fonograficzne; dr Artur Gaweł - etnograf, Kierownik Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku; dr hab. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska - muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; dr hab. Zbigniew Jerzy Przerembski - muzykolog, kierownik Zakładu Muzykologii Systematycznej w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, mgr Antoni Mosiewicz - historyk, starszy kustosz, kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

I miejsca w konkursie z podziałem na poszczególne kategorie:

w kategorii ligawki - dorośli:
- Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca

w kategorii inne instrumenty - dorośli:
- Ľubomir Parička z Martin na Słowacji

w kategorii rogi pasterskie - dorośli:
- Jan Zowada z Koniakowa

w kategorii trombity - dorośli:
- Edward Grucela z Piwnicznej

w kategorii bazuny - dorośli:
- Grzegorz Choszcz ze Sznurek

w kategorii ligawki - dzieci od 11 do 16 lat:
- Mateusz Szadkowski z Wyroząb-Podawców

w kategorii ligawki - dzieci do lat 10:
- Rafał Radziszewski z Boguszy Starych

w kategorii inne instrumenty - dzieci:
- Adriana Droniak z Putiły na Ukrainie

w kategorii trombity - dzieci:
- Wiktoria Gruszka z Koniakowa

w kategorii rogi pasterskie - dzieci:
- Wiktoria Gruszka z Koniakowa

w kategorii bazuny - dzieci:
- Damian Gnyba z Borzystowa.

Pełne wyniki konkursu na www.muzeumrolnictwa.pl.


          Więcej zdjęć...     Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl