Niedziela Palmowa - palmy z gałązek wierzby i bibułkowych kwiatów Drukuj
31.03.2015.

Niedziela Palmowa rozpoczęła w kościele katolickim Wielki Tydzień, który przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych.
 
Niedziela Palmowa - palmy z gałązek wierzby i bibułkowych kwiatów

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jej głównymi elementami są: procesja oraz wprowadzone do liturgii w XI wieku święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe “palmy” uformowane z bibułkowych kwiatów.

W Ciechanowcu od lat Niedziela Palmowa ma wyjątkowo barwną oprawę. Na uroczystość przybywają, oprócz mieszkańców, twórcy biorący udział w Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Procesji i mszy świętej przewodniczył sprawujący opiekę duchową nad konkursem Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Tadeusz Pikus.

W tegorocznym XVIII Konkursie wzięło udział 458 palm wykonanych przez uczniów szkół i przedszkoli z Bielska Podlaskiego, Bogut-Pianek, Chojewa, Ciechanowca, Czyżewa, Dąbrowy-Moczydeł, Grodziska, Holonek, Jabłonki Kościelnej, Klukowa, Koców-Schabów, Kołodziąży, Kutyłowa-Perysiów, Łempic, Łuniewa Małego, Nura, Perlejewa, Radziszewa Starego, Rudki, Sokołów, Szepietowa, Tymianek-Buci, Wysokiego Mazowieckiego, Wyszonek Kościelnych i Zuzeli, z Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Korycinie, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie, oraz 10 osób indywidualnych z Antonina, Bogut-Pianek, Ciechanowca, Kobus, Korycin, Łomży i Tymianek-Szklarzy.

Komisja konkursowa, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją, ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała 2 nagrody specjalne, 23 pierwsze nagrody, 36 drugich, 123 trzecie, 141 czwartych, 126 wyróżnień i 3 nagrody pocieszenia.

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl