buy medication online
 
Niedziela Palmowa - palmy z gałązek wierzby i bibułkowych kwiatów Drukuj
31.03.2015.

Niedziela Palmowa rozpoczęła w kościele katolickim Wielki Tydzień, który przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych.
 
Niedziela Palmowa - palmy z gałązek wierzby i bibułkowych kwiatów

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jej głównymi elementami są: procesja oraz wprowadzone do liturgii w XI wieku święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe “palmy” uformowane z bibułkowych kwiatów.

W Ciechanowcu od lat Niedziela Palmowa ma wyjątkowo barwną oprawę. Na uroczystość przybywają, oprócz mieszkańców, twórcy biorący udział w Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Procesji i mszy świętej przewodniczył sprawujący opiekę duchową nad konkursem Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Tadeusz Pikus.

W tegorocznym XVIII Konkursie wzięło udział 458 palm wykonanych przez uczniów szkół i przedszkoli z Bielska Podlaskiego, Bogut-Pianek, Chojewa, Ciechanowca, Czyżewa, Dąbrowy-Moczydeł, Grodziska, Holonek, Jabłonki Kościelnej, Klukowa, Koców-Schabów, Kołodziąży, Kutyłowa-Perysiów, Łempic, Łuniewa Małego, Nura, Perlejewa, Radziszewa Starego, Rudki, Sokołów, Szepietowa, Tymianek-Buci, Wysokiego Mazowieckiego, Wyszonek Kościelnych i Zuzeli, z Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Korycinie, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie, oraz 10 osób indywidualnych z Antonina, Bogut-Pianek, Ciechanowca, Kobus, Korycin, Łomży i Tymianek-Szklarzy.

Komisja konkursowa, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją, ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała 2 nagrody specjalne, 23 pierwsze nagrody, 36 drugich, 123 trzecie, 141 czwartych, 126 wyróżnień i 3 nagrody pocieszenia.

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej.


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl
position: fixed; right: 20px; top: 350px
buy Tadalafil with btc or credit card